Press "Enter" to skip to content

Biskup Zadarko w kołobrzeskiej bazylice: nie ma kapłaństwa bez ludzi! Zdjęcia

Ks. Roman Piwoński, ks. Piotr Szczepaniuk, ks. Jacek Święszkowski, ks. Andrzej Sagun, ks. Andrzej Pawłowski, ks. Arkadiusz Oslislok, ks. Bogusław Matusik, ks. Bolesław Leszczyński, ks. Dariusz Kwaśny, ks. Dariusz Kurzyło, ks. Ryszard Kuroś, ks. Tomasz Jaskółka, ks. Krzysztof Jamro, ks. Grzegorz Jagodziński.- to kapłani, którzy dwadzieścia pięć lat temu przyjęli święcenia kapłańskie. W środę, o godzinie 19.00 obchodzili swój jubileusz w kołobrzeskiej bazylice.

– 25 lat temu, przez ręce śp. ks. bp. Czesława Domina otrzymaliśmy największy dar w naszym życiu, dar sakramentalnego kapłaństwa. Dzisiaj, dokładanie w tym samym miejscu, w bazylice i tego samego dnia chcemy Panu Bogu podziękować za ten wielki dar, za 25 lat naszego kapłaństwa. Cieszę się Bracia i Siostry, że jesteście z nami w tym wielkim dziękczynieniu do Chrystusa, Najwyższego Kapłana. Cieszę się, że jest również z nami ks. bp. Krzysztof, który przez kilka lat był naszym opiekunem w seminarium. – powiedział ksiądz proboszcz Andrzej Pawłowski na rozpoczęcie Eucharystii. 

Jest dzisiaj okazja, aby tym zgromadzonym tu prezbiterom powiedzieć dziękuję i czynię to w imieniu ks. bp. ordynariusza, bp. Edwarda – rozpoczął swoją homilię bp. Krzysztof Zadarko. W kazaniu ksiądz biskup odnosił się do postaci św. Pawła, jego historii powołania.

– Pójdźmy za św. Pawłem, który dzisiaj towarzyszy w naszej liturgii. Za św. Pawłem, który jak ci tu obecni kapłani też spotkał Jezusa Chrystusa w najbardziej niespodziewanych okolicznościach. […] Łaska naszego Pana doszła w końcu do serca Pawła. I wtedy wszystko się zmienia w życiu człowieka. Tak jak zmieniło się w życiu tych młodych ludzi, którzy przed seminarium, każdy ma swoją drogę powołania odkrywał, że jego miejsce jest właśnie tam.

Drodzy Bracia, powtarzając słowa św. Pawła: „Widzę, że jesteście bardzo religijni” myślę, że z racji tego, że jesteście powołani, jesteście kapłanami to nawet mówiąc po świecku zawodowo jesteście bardzo religijni. – zwrócił się biskup do czcigodnych jubilatów.

– W momencie, kiedy przychodzimy tu, przed ołtarz aby świętować jubileusz 25-lecia trzeba spojrzeć na to, co było, ale również trzeba klęknąć w pokorze przed ołtarzem Jezusa Chrystusa i otworzyć swoje serce na to, co będzie. Mamy prawo do dziękczynienia. Taki jest sens jubileuszu. To autentyczny motyw dziękczynienia, dobrze rozumiana satysfakcja. […] Jubileusz, to również namysł nad tym, co dalej. […] Kapłani przygotowują nas do zbawienia, do życia wiecznego. Ale muszą pamiętać, że to oni najpierw muszą przygotować się do zbawienia. – przyznał biskup Krzysztof.„Pójdź za Mną”. Ten głos sprawił, że wszystko w ich życiu się zmieniło i ten głos dzisiaj w tę uroczystość na nowo musi wybrzmieć. Po latach, kiedy już wiedzą jak wyglądają ideały rzeczywistości, a nie tylko kiedy rodzą się w sercu. Dzisiaj może bardziej autentycznie. Z namysłem nad każdym słowem wypowiedzianym na modlitwie przed Panem. – wyznał kaznodzieja.

Nie zabrakło życzeń od wiernych, ale także od biskupa Edwarda Dajczaka.

Na koniec Mszy św. głos zabrał raz jeszcze biskup Zadarko. – Pandemia niejednemu księdzu uświadomiła, że jeżeli mam być księdzem bez ludzi to, to nie ma sensu. W wielu sercach kapłańskich w tych ostatnich tygodniach pojawiło się bardzo poważne pytanie: kim jestem, jeżeli mam odprawiać Mszę św. w zamkniętym kościele? To jest nienormalne, nie tylko dlatego, że nie możemy tego sobie wyobrazić, ale dlatego, że nie ma kapłaństwa bez ludzi – podkreślił biskup.

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »