Press "Enter" to skip to content

Ukochana ziemia Apostołów

Syria – kolebka Chrześcijaństwa…”echo, które się wznawia i cywilizacja, która nie ginie”….

,,Kamienie wołać będą’’(Łk.19,40)

Syria, środek cywilizacji, narodzin myśli i kultury. Biblijna kraina opiewana na kartach Starego i Nowego Testamentu, ukochana ziemia Apostołów, wielu Świętych, pielgrzymich szlaków wiodących do źródeł namaszczonych pustelniczym życiem wiernych tej ziemi.

Niezwykła kolebka chrześcijaństwa, o której tak mało wiemy i zupełnie jej nie znamy.

Na przestrzeni dziewięciuset lat szczyciła się posiadaniem świadka Chrystusowej Męki (całun – Mandylion), najwyższą czcią otaczaną Świętą Relikwią złożoną w Syryjskiej Edessie (obecnie Urfe,Turcja)1*. Odwiedzały ją również rzesze pątników przybywających niekiedy z najodleglejszych stron świata. Na stałe w historię tej ziemi wpisała się również ogromna liczba tzw. Herosów Wiary (ok.75), Doktorów Kościoła, pustelników, męczenników, jak np. św. Efram Syryjczyk z Edessy, św. Szymon Słupnik, św. Maron, święci bracia Kosma i Damian, święci Sergiusz i Bakchus z Sergiopolis czy św. Jan Damasceński i inni.

Syryjska ziemia pamięta również historię Szawła, który na przedmieściu Damaszku, nieopodal bramy wschodniej (Bab Sharki), doznając olśnienia stał się wiernym Bogu Apostołem Narodów.

Niewiele osób kojarzy turecką Antakię z starożytną Antiochią, dawniejszą stolicą Syrii, pięknego miasta położonego nad Orontesem, słynącego z wielu synodów i spotkań Apostołów. To właśnie w tym miejscu młoda gmina wiernych otrzymała nazwę Chrześcijan. Od zarania dziejów Syria narażona na ataki z zewnątrz dość często stawała się areną niszczycielskich walk zbierających żniwo pożogi unicestwiającej wielowiekowe zdobycze kultury i nauki. Echo, które się wznawia i cywilizacja, która niegdyś spełniała ważną rolę, nieustannie staje na styku unicestwienia. A przecież syryjska ziemia nosi w sobie to, co najcenniejsze i święte; mało znane światu niezwykłe dzieła sztuki wielu cywilizacji, unikatowe piękno okresu hellenistycznego, rzymskiego, bizantyjskiego, szczególnie wczesnochrześcijańskie klasztory, sanktuaria, kościoły budzące podziw dla ich artystycznej wyobraźni starożytnych architektów i rzemieślników. Wiele z nich rozsypanych w proch z wolna wtapia się w pejzaż regionu, okrywając się płaszczem stepowej flory lub zwałami piasku. Inne stawiając opór niszczycielskiemu działaniu czasu oraz beztroskiemu postępowaniu człowieka, jeszcze do niedawna urzekały pięknem starożytnej kultury i sztuki „zamkniętej w kształtach świątyń, bajkowych kolorach mozaik czy w pięknie ikon. Ślady chrześcijan, w które obfitowały całe miasta obecnie zwane „umarłymi’’, swoimi zabytkami świadczyły o prężności dawnego Kościoła, były skansenem historycznego piękna z okresu apostolskiego i pierwszych wieków po narodzeniu Chrystusa Pana. Te wspaniałe dzieła artystycznego kunsztu i wiary naszych chrześcijańskich przodków giną na oczach świata. Rozkradane są wielowiekowe zdobycze narodu, zabytki nie mające równych sobie w świecie.

Każdego dnia kraj ten pogrąża się w żałobie nad stratami istot ludzkich ale również nad zubożeniem dziedzictwa narodowego, niezwykłych dzieł sztuki wielu pokoleń wnoszących wkład nie tylko w kulturę własną ale również w kulturę świata.

Z tego rejonu (Ugaryt) wywodzi się pierwszy, klinowy alfabet, pierwsza notacja muzyczna, miedź, żelazo, kolor purpury i lazuru oraz wiele innych wynalazków, które na przestrzeni wieków wspomagały rozwój kultury i sztuki świata. Późniejsze dzieła okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego do niedawna stanowiące bogactwo ziemi syryjskiej, zniszczone i powalone z wolna wtapiają się w pejzaż regionu. Zabytki sięgające pierwszych wieków rozwoju kościoła w Syrii, wielka spuścizna po przodkach dziś bije na alarm.

O ratunek wołają także pozbawione opieki pozostałe fragmenty starożytnej architektury z jej pałacami, świątyniami, łaźniami, łukami tryumfalnymi, amfiteatrami, bizantyjskimi klasztorami i kościołami oraz meczetami. Nie sposób ogarnąć myślą ogromu zniszczeń drogocennej spuścizny po przodkach, pieczołowicie doglądanej przez władze Syrii.

Kraj objęła wyniszczająca wojna budząca sprzeciw wśród jego wielowyznaniowych mieszkańców. W nierównej walce giną nie tylko bezbronni ojcowie tej ziemi i pozbawione nadziei niewinne dzieci. Unicestwiany jest duch historii – jej unikatowe źródło Prawdy.

Dokąd zmierza świat i co chce osiągnąć godząc się na niszczenie korzeni wielkich kultur?

Czy można obojętnie czekać aż ta piękna kraina całkowicie zostanie zrównana z ziemią niczym legendarny Babilon? Świat ogarnięty pogonią za współczesnymi zdobyczami nie zauważa, że własną wielkość i świętość przemienia w brutalność i zgliszcza. Skutki nieobliczalnej nienawiści i bezwzględnego wandalizmu na długo pozostaną zadrą w pamięci tych, którzy pokochali syryjską ziemię. Niech głosem płynącym z ludzkiego serca dają świadectwo Prawdzie, aby nie musiały ,,wołać kamienie’’.

Motto; ,,Tak długo one żyć będą, jak długo my o nich pamiętać będziemy.’’

 

1* /Ian Wilson,,Całun Turyński str.177/

 Bożena Trabulsje

 Autorka jest eseistką, reportażystką, podróżniczką i miłośniczką historii antycznej oraz fotografką. Pod koniec lat siedemdziesiątych wyemigrowała z rodziną do Syrii. Mieszkała przez 40 lat w Damaszku.

Rozpoczynając wędrówkę po Syrii, nieoczekiwanie znalazła się w zupełnie odmiennym od codziennego świecie, pełnym ruin i ciszy, z pozoru kamiennym, zimnym i niedostępnym, a jednak niesłychanie bliskim i przyjaznym, przemawiającym głosem rzeźb, kolumn, kolorowych mozaik czy malowideł ściennych, dekorujących zabytkowe wnętrza sal pałacowych, mało znanych światu niezwykłych dzieł sztuki wielu cywilizacji.

Autorka książki pod tytułem „Perły Bliskiego Wschodu” wydanej w 2001 r. , która w ocenie czytelników jest wspaniałym przewodnikiem, a przede wszystkim bardzo ważnym dokumentem historycznym, niezbędnym każdemu zainteresowanemu kulturą Bliskiego Wschodu. Pani Bożena napisała dla naszego portalu tekst, który opublikowaliśmy.

Na zdjęciach widzimy sanktuarium św. Pawła w murach obronnych Damaszku, miejscu jego ucieczki.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.