Press "Enter" to skip to content

„Pan Jezus już się zbliża, już puka do mych drzwi’’. I Komunia Święta w parafii Miłosierdzia Bożego. Zdjęcia

I Komunia Święta jest wielkim świętem chrześcijańskich rodzin. Zawsze tak było w naszej polskiej tradycji, która od tysiąca lat ukształtowała się na tej ziemi jako tradycja chrześcijańska. Rodzina zawsze była – i nadal pozostaje _ tym ludzkim środowiskiem, pierwszym i podstawowym, do którego Bóg przychodzi przez wielkie sakramenty naszej wiary, poczynając od chrztu świętego. Małżonkowie, którzy dają ludzkie życie swoim dzieciom tu, na ziemi, zapraszają do ich serc ( … ) Dawcę życia wiecznego” .

Te słowa św. Jana Pawła II (wypowiedziane w Łodzi w czerwcu 1987 r.) w setnym roku urodzin, brzmią niezwykle wymownie, a dotyczą Sakramentu Eucharystii . Msza święta, Tajemnica, Misterium, zastała ustanowiona w Wielki Czwartek, kiedy Chrystus spożywał Ostatnią Wieczerzę, dzieląc się ze swoimi uczniami chlebem i winem, pozostawiając nam Bezkrwawą Ofiarę Chrystusa, którą do dziś powtarzamy na każdej Mszy św. W sposób niezwykły, przyjmują do swego serca Pana Jezusa, dzieci w czasie swojej I Komunii św. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu, I Komunia św. odbywała się zawsze w 2 niedzielę maja. Ten rok jest jednak wyjątkowy ze względu oczywiście na epidemię koronawirusa. Ks. Leszek Karpiuk, proboszcz parafii podjął decyzję, po rozluźnieniu ogólnych obostrzeń, iż uroczystości komunijne odbędą się w jego parafii w sobotę, 13 czerwca br. Do sakramentu I Komunii św. miało przystąpić 30 dzieci, z czego czworo przeniosło przyjęcie Pana Jezusa na wrzesień, w innych parafiach.

Podczas Bożego Ciała przeżywaliśmy I Komunię Świętą Marysi, która przyjmowała Pana Jezusa w otoczeniu rodziny, koleżanek i kolegów z jej grupy komunijnej. Było to dla wszystkich, bardzo wzruszające przeżycie. Do przyjęcia I Komunii przygotowywał dzieci ks. wikariusz Marcin Górski, który czuwał nad dobrym i zrozumiałym na poziomie dziecka przekazie prawd religijnych. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy: jedna 7osobowa i dwie po 9 osób. W piątek o godz. 9.00 , po odpowiednim przygotowaniu ,dzieci przyjęły sakrament pokuty. W sobotę uroczystość I Komunii Świętej odbywała się na trzech Mszach św. w godzinach: 9.30, 11.00, 12.30 , z zachowaniem oczywiście bezpieczeństwa dzieci i ich rodzin.

Rodziny i zaproszeni goście zgromadzili się w kościele, a rodzice z dziećmi przed świątynią, pod przewodnictwem ks. proboszcza udzielili swoim pociechom błogosławieństwa, po czym procesyjnie dzieci zostały wprowadzone do kościoła i rozpoczęła się uroczysta Msza św. z udziałem dzieci i liturgicznej służby ołtarza. Dzieci z każdej grupy były niezwykle zaangażowane w tworzenie atmosfery modlitewnej, wyciszenia, świadomego przyjmowania Chrystusa do swojego serca, a także śpiewu, składanego dziękczynienia Panu Jezusowi, podziękowań i życzeń.

Ks. proboszcz Leszek Karpiuk w kazaniu powiedział do dzieci: – Ciągle na coś i na kogoś oczekujemy. Tyle przygotowań , poświęceń i doczekaliśmy się dziś przyjścia Chrystusa pod postacią Chleba do waszego serca. Stanie się to już za chwilę. Czy Jezus na zawsze znajdzie miejsce w twoim sercu, czy zawsze będzie twoim Przyjacielem? – pytał kapłan dzieci , prosząc jednocześnie rodziców: – Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy Królestwo Niebieskie” (Mk 10,14) – o to, aby dali własnym dzieciom szansę na ich dalszy chrześcijański rozwój, podtrzymując w nich życie Boże ,a także poprzez codzienne życie sakramentalne rodziny, w której dziecko wzrasta prowadzili go do Chrystusa.

Teresa Jóźwik

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »