Press "Enter" to skip to content

Zbawienny znak Krzyża

Pierwsze chwile po porannym przebudzeniu. Doświadczenie walki snu z jawą. Najszybciej jak tylko może, robi świadomie znak krzyża. Kiedyś tego gestu nie było. Teraz pamięta, aby ten święty znak był absolutnie pierwszą świadomie dokonaną czynnością dnia. Nie chodzi o pewien dewocyjny rytuał, ale o głęboki akt mądrości. Coraz bardziej widzi, że sens życia polega na przebóstwieniu. 

Przebóstwienie to otwarcie się na działanie Bożej łaski. Zgoda, aby Bóg wypełniał swą obecnością w dosłownym tego słowa znaczeniu każdą chwilę istnienia. Znak krzyża jest krótkim, a zarazem konkretnym zaproszeniem Jezusa Chrystusa od pierwszych sekund dnia. Początek zawsze jest niezwykle ważny; to swoisty fundament. Jeżeli zaczynam bez Boga, to już u początku tworzy się niebezpieczne pęknięcie. W miarę upływu kolejnych godzin może przeobrazić się w poważne zawalenie. Z kolei obecność krzyża od pierwszej sekundy pozwala na uniknięcie początkowo drobnej rysy; nie będzie słabego miejsca, które mogłoby stać się powodem późniejszego poważnego pęknięcia. 

Nie znaczy to, że ów znak krzyża jest czynnością magiczną, która zabezpiecza przed trudnością. Krzyż jest najgłębszym symbolem chrześcijańskiej prawdy. Prawda ta nie głosi braku trudności, cierpienia i śmierci. Otwarcie i uczciwie stwierdza istnienie tej bolesnej rzeczywistości. Wielka moc chrześcijańskiego orędzia polega na głoszeniu zwycięstwa życia i szczęścia nad śmiercią i nieszczęściem. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki wedle tradycji ujrzał przed strategiczną bitwą znak krzyża i usłyszał słowa: „W tym znaku zwyciężysz”. Była ciężka batalia, ale zakończyła się obiecanym zwycięstwem. W rezultacie chrześcijaństwo wyszło z prześladowanych katakumb i zyskało prawo jawnego istnienia. 

Ta rzeczywistość zwycięstwa jak najbardziej odnosi się do znaku krzyża uczynionego tuż po przebudzeniu. Jeśli nakreślę go z miłością, mogę być pewny, że wchodzę na drogę zwycięstwa. Już od początku dnia zyskuję bezcenny pokój serca. Ten pokój będzie promieniował na kolejne upływające godziny zmagań. Jednocześnie warto tu przypomnieć ewangeliczny cud rozmnożenia chlebów. Wielkie tłumy głodnych i zaledwie kilka chlebów. Te chleby stają się jednak przedmiotem cudownego rozmnożenia i wystarczają dla tysięcy zgłodniałych. Podobnie z niepozornym znakiem krzyża po przebudzeniu. To niewielki fizyczny gest. Można przyrównać go do małego chlebka. Gdy jednak uczynimy go z miłością i ufnością, ten znak zostanie cudownie rozmnożony przez samego Jezusa Chrystusa. Kolejne minuty i godziny dnia zostaną nakarmione Bożą obecnością i potrzebną mocą. Tu staje się jasna pewna zastanawiająca sprawa. 

Tak wielu ludzi nie kreśli porannego znaku krzyża. To dyskretne działanie złego ducha. Nie dopuszcza do zaistnienia tego małego gestu, bo wie, że Bóg jest w stanie rozmnożyć go w obfitość łaski w ciągu dnia. Tajemnica znaku krzyża od pierwszej chwili nowego dnia…

Ks. Leszek Niewiadomski, eremita

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »