Press "Enter" to skip to content

Nasi na pielgrzymkowym szlaku

Od 9 maja br. trwa pielgrzymka kołobrzeżan z parafii katedralnej do Medjugorie i sanktuariów Chorwacji. 53 jej uczestników miało już okazję modlić się w największym i najważniejszym Sanktuarium Maryjnym w Chorwacji, znajdującym się w Marija Bistrica. To miejscowość położona ok.30 km na północ od Zagrzebia. – Marija Bistrica to miejsce pielgrzymek Chorwatów, jest dla nich tym co dla nas Jasna Góra – powiedział nam ks. Tadeusz Wilk, który jest przewodnikiem pielgrzymki.

Obiektem kultu w Mariji Bistricy jest późnogotycka, drewniana figura Matki Bożej z XV wieku. Rzeźba Matki Bożej należy do czarnych Madonn, mimo, że przy jej restauracji odkryto, że jej ciemny kolor nie jest kolorem pierwotnym. Według przekazów, figura początkowo (1499-1545) była czczona w drewnianej kaplicy na wzgórzu Vinski Vrh 3 km od obecnej świątyni. Podczas ataku Turków, 4 maja 1545 roku, miejscowy proboszcz w tajemnicy przeniósł figurę do kościoła w Mariji Bistricy i zakopał pod chórem. Wiadomość o miejscu ukrycia rzeźby proboszcz zabrał ze sobą do grobu. Według legendy, w 1588 roku jasne światło wydobywające się spod kościelnego chóru wskazało miejsce ukrycia figury. Było to tzw. Pierwsze Odnalezienie figury. Podczas kolejnego ataku Turków, ponownie ukryto figurę. Figura Matki Bożej została zamurowana przy głównym ołtarzu. W 1684 roku nastąpiło Drugie Odnalezienie.

Dziękujemy księdzu Tadeuszowi Wilkowi i towarzyszącym mu kołobrzeskim pielgrzymom za pozdrowienia dla Czytelników naszego portalu i za pamiątkowe zdjęcie. Życzymy pięknych, duchowych przeżyć na pielgrzymkowej trasie. Dodajmy na koniec, że pielgrzymka potrwa do 19 maja br.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »