Press "Enter" to skip to content

Umiłowanie Ojczyzny

Trzeciego maja, podczas Mszy św. w uroczystość NMP i w intencji Ojczyzny jaka została odprawiona w kołobrzeskiej Bazylice, kazanie wygłosił ks. Zygmunt Czaja. Na prośbę naszych Czytelników treść tego kazania, które poruszyło serca wiernych uczestniczących w tej Mszy św. publikujemy dzisiaj na portalu…

Kim jesteś Polsko, że zbudowałaś mi dom pachnący dobrocią mamy, taty i rodzeństwa?

Kim jesteś Polsko, że zrodziłaś mi drzewa szumiące na swojską nutę?

Kim jesteś Polsko, że Twoje dzieci przemawiają – dla mnie – najpiękniejszym językiem na świecie?

Kim jesteś Polsko, że jak jestem z dala od Ciebie, to mi szybko tęskno za Tobą?

Kim jesteś Polsko, że nauczyłaś mnie wiary w Boga i oddania się Matce Najświętszej?

Kim jesteś Polsko, że tyle Twoich dzieci oddało życie za Twoją wolność?

Ty, Polsko, która mnie karmisz i dbasz o mój duchowy rozwój, pragniesz bym na te wszystkie pytania odpowiedział w jeden sposób – swoją miłością do Ciebie.

O Polsko, o Ojczyzno, o progu przodków moich!

Jakże jestem wdzięczny kochanemu Bogu za to, że przynależę do Ciebie. My, Polacy słyniemy pomiędzy narodami, żeśmy naszą ojczyznę umiłowali ponad wszystko. Jak podpowiada Karol Libelt: ”Miłość ojczyzny jest Polakowi bóstwem na ziemi. Ona całą jego duszę przenika, po Bogu kocha Ojczyznę najbardziej”.

Ojczyzna to najpierw ta ziemia, na której mieszkamy, z całą rozmaitością okolic z klimatem, powietrzem, niebem i wodami. To są uśmiechnięte twarze ojczyzny, które trzymamy w sercach tak jak zdjęcia najbliższych w naszych domach.

Jednak sama ziemia może być martwa, może przypominać opustoszały dom a nawet stać się jak grób.

Dlatego ojczyzna to ziemia i lud na tej ziemi mieszkający; jeden lud, jeden ród, jedno plemię, z którego wyszli nasi rodzice, którego cząstką my jesteśmy. Jestem skibą tej ziemi. Jestem też ciałem z ciała, kością z kości, krwią z krwi swoich rodaków. Ich prochami i tchnieniem jest nasączone powietrze, którym oddycham.

W przeciągu historii różnoplemienne rzeki spłynęły do jednej głównej rzeki dziejowej. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o obyczaje: Litwy, Żmudzi, Polesia, Podola, Wołynia, Galicji, Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Mazowsza, Kaszub czy Pomorza. Każda ziemia wyróżnia się swoimi obyczajami, ale w tej rozmaitości –dzięki kochanemu Bogu – kryje się jedna myśl narodowa. Trzeba nam starać się o podniesienie nazwiska narodowego do godności i czci. Obcy nas szanują, o ile my nawzajem będziemy się szanować.

Ciałem ojczyzny jest ziemia i lud na tej ziemi mieszkający a jej duszą jest narodowość i język. Narodowość to charakter niezmazany, którym kochany Bóg nacechował swój lud. Trzeba mi starać się, aby imię Polak znaczyło: uczciwy, szlachetny, pracowity, miłujący bliźniego.

Miłujący ojczyznę pochyla się nad jej historią jakże pełną obecności Matki Bożej. Miłujący ojczyznę dba o obyczaje narodowe, pielęgnuje rodzimą literaturę i ojczysty język. Przecież nim Ojczyzna przemawia do swoich dzieci, dzieci rozumieją się ze sobą i pięknie śpiewają o swojej miłości do ojczyzny.

Ojczyzna to także państwo ze swoimi instytucjami czuwającymi nad moją wolnością i korzyściami moralnymi. Skoro Kościół jest semper reformanda to wciąż trzeba się starać, by prawa i ustawy były mądre. Tego domaga się kolejna naprawa Rzeczypospolitej. Ustawy ukazują ducha narodu, ducha mądrości, ducha pokoju, ducha sprawiedliwości, zwłaszcza tam, gdzie dzieje się krzywda.

Państwo jest jakby systemem nerwowym w ciele ojczyzny a systemem krwionośnym – wszystko ożywiającym – jest Kościół.

Maryjo, Królowo Polski, przyglądająca się nam dzisiaj przez te witraże ukazujące Ciebie w różnych tytułach: bądź mi najlepszą wychowawczynią uczącą mnie umiłowania ziemi rozciągającej się od szumiącego Bałtyku po Bieszczady, Tatry, Beskidy zaczepiające chmury!

Pani Jasnogórska: ucz mnie umiłowania ludzi zakorzeniających się na tej pięknej ziemi!

Pani Skrzatuska i Matko Trzykroć Przedziwna z Góry Chełmskiej: ucz mnie umiłowania państwa dbającego o moją wolność. Gdy zaś będzie taka konieczność, to spraw, bym był gotów udowodnić swoją miłość do ojczyzny po ostatnią kroplę krwi! Amen.

ks. Zygmunt Czaja

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »