Press "Enter" to skip to content

Minął tydzień w Kołobrzegu. Wydarzenia i zdarzenia

W sobotę 29 sierpnia br. po raz trzynasty odbył się Charytatywny Turniej Tenisa Ziemnego w Grach Deblowych Męskich i Deblowych Par Mikstowych. W Turnieju uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji, z Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Powiatowej, oraz samorządowcy oraz ludzie kultury, nauki i sportu. Środki zebrane podczas turnieju trafią do Fundacji Wdów i Sierot po Poległych Policjantach.

W nocy z soboty na niedzielę 29/30 sierpnia. obcokrajowiec, kierowca Mazdy spowodował kolizję. Jego auto zostało w wyniku zdarzenia poważnie uszkodzone. Jechał od strony ulicy Żurawiej,nagle stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na wysepkę rozdzielającą pasy przy rondzie u zbiegu ulic Żurawiej, Jasnej i Toruńskiej.

31 sierpnia policjanci z kołobrzeskiej komendy zatrzymali trzy osoby: dwóch mężczyzn i kobietę, którzy byli sprawcami rozboju. Pobili i okradli 38-letniego mężczyznę, który zgłosił sprawę na policję. Sprawcom postawiono prokuratorskie zarzuty. Oskarżono ich o rozbój, zagrożony karą do 12 lat pozbawienia wolności. Poszkodowany mężczyzna był kopany i bity po całym ciele, a następnie został okradziony z drobnej sumy pieniędzy.

Z końcem wakacji zauważono, że na deptaku przy kołobrzeskim molo część płytek odrywa się i rozjeżdża się pod nogami. Inwestycja jest w coraz gorszym stanie, a została oddana do użytku 5 lat temu. Już wcześniej wskazywano na szereg błędów i niedociągnięć przy remoncie molo. Jednak deptak nie wytrzymał próby czasu i najazdu turystów.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa i z powodu obowiązujących obostrzeń sanitarnych uroczystości patriotyczne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana miały skromniejszy charakter niż zwykle. Jednak pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach w historii naszego kraju nadal jest żywa. 1 września o g. 16.00 przy pomniku „Poległym w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 r.” na Placu 18.Marca Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, a także inne delegacje składały kwiaty. Natomiast 2 września, o g. 16.00 w sali koncertowej ratusza miejskiego wręczono medale i odznaczenia kombatantom, a także osobom, które są zaangażowane w pracę na rzecz środowisk kombatanckich.

1 września dzieci i młodzież rozpoczęła rok szkolny 2020/2021. Podobnie jak w całej Polsce, również dyrektorzy kołobrzeskich szkół, podstawowych i średnich wdrożyli zalecenia sanitarne zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia i ministra edukacji narodowej. Uroczyste apele z okazji rozpoczęcia roku szkolnego zostały ograniczone i skrócone tak, aby nie narażać nauczycieli i uczniów. Wszystkie szkoły w naszym powiecie rozpoczynają naukę w formie stacjonarnej.

2 września Sąd Rejonowy w Kołobrzegu odrzucił skargę Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu. Z początkiem czerwca, prezydent miasta Anna Mieczkowska i prezes MWiK Paweł Hryciów podczas konferencji, mówili, że dzięki decyzji Wód Polskich, kołobrzeżanie nie będą mieli podwyżki cen wody i ścieków. Wody Polskie są zdania, że taryfa MWiK jest wykonana z uchybieniami, jednak umorzyły postępowanie, gdyż gmina Miasto Kołobrzeg opuściła je uchwałą Rady Miasta Kołobrzeg. Wodociągi uważają to za sukces i zapewniają, że podwyżek dla kołobrzeżan nie będzie. Spółka przygotowuje nową taryfę i nie składa broni. Zaskarżyła decyzję Wód Polskich do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. MWiK zarzuca Wodom Polskim, że bezprawnie dokonały umorzenia postępowania, a także to, że nie mieli do tego tytułu prawnego. Również podają argument, że WP przekroczyły stosowny termin przysługujący na rozpatrzenie odwołania zarówno miasta jak i Wodociągów. Sąd jednak odrzucił skargę MWiK. Jeśli spółka nie złoży apelacji, to Wodociągi będą zmuszone do opracowania nowych taryf dla gmin.

3 września Szpital Regionalny w Kołobrzegu poinformował, że w związku z operacjami zaćmy wprowadzono tzw. „tryb jednego dnia”. Oznacza to, że pacjent zostanie przyjęty na oddział ok. godz. 7.00, następnie poddany zabiegowi  i  tego samego dnia dostanie wypis ze szpitala. Obecnie okres oczekiwania na zabieg wynosi  do kilku dni.  Rejestracji można dokonać osobiście, lub telefonicznie w sekretariacie Oddziału Okulistycznego.

Prezydent Miasta Anna Mieczkowska nie podejmie inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej umożliwienia picia napojów alkoholowych na schodach przy molo. Interpelację w tej sprawie złożył radny Dariusz Zawadzki. Anna Mieczkowska przeprowadziła konsultacje z policją na ten temat. Funkcjonariusze wskazywali, że spożywanie alkoholu we wskazanych miejscach ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo przebywających tam osób oraz zakłóca ciszę nocną i jest przyczyną licznych incydentów, wykroczeń i przestępstw.

Odeszli od nas:

Marek Kaźmierczak l. 60,Stefan Mikołajczyk l. 70, Janina Karaś l. 92, Maria Sagan l. 71, Roman Kwiatkowski l. 63, Roman Matwiej l. 70, Jan Kunysz l. 68.

przyg. Daniel Grajczak

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »