Press "Enter" to skip to content

Minął tydzień w Kołobrzegu

W sobotę 5 września 2020 r. u zbiegu ulic 6 Dywizji Piechoty oraz Św. Wojciecha doszło do kolejnego wymuszenia pierwszeństwa. Tym razem kolizję spowodował 70-latek, który kierował volvo. Wjechał na skrzyżowanie wymuszając pierwszeństwo na kierowcy jadącym seatem. Sprawca kolizji został przebadany w karetce. Na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń. Ukarano go mandatem w kwocie 300 zł.

5 września w całej Polsce odbyła się IX edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytano publicznie „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W Kołobrzegu również włączono się do akcji. Zorganizowała ją Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima. W czytanie zaangażowali się bibliotekarze, nauczyciele, rodzice i samorządowcy.

6 września Morski Odział Straży Granicznej zwiększył swoje szeregi o 18 nowych funkcjonariuszy. Ślubowanie złożyli przed Komendantem MOSG kontradm. SG Andrzejem Prokopskim. Ślubowanie w obecności pocztu sztandarowego w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej wygłosiło 11 kobiet i 7 mężczyzn. Komendant MOSG pogratulował przyjęcia w poczet funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powiedział, że jest to służba odpowiedzialna, która wiele razy wymaga wyrzeczeń, ale jednocześnie daje wiele satysfakcji. Przyjętym świeżo do służby życzył też powodzenia i sukcesów. Kapelan MOSG ks. kmdr ppor. SG Andrzej Szpura udzielił nowym funkcjonariuszom błogosławieństwa.

7 września Kołobrzeska Izba Gospodarcza wręczyła nagrodydla najzdolniejszych uczniów szkół średnich powiatu kołobrzeskiego za rok szkolny 2019/2020. Zostali nią wyróżnieni uczniowie, którzy w minionym roku szkolnym wykazywali się znaczącymi osiągnięciami w nauce z przedmiotów ścisłych takimi jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka, czy astronomia oraz uczniowie, którzy swoimi zainteresowaniami wykraczają poza program szkolny i wykazują się  wrażliwością i aktywnością społeczną. Laureaci wyróżnieni w tegorocznej edycji uczestniczyli w konkursach matematycznych, recytatorskich, olimpiadzie astronomicznej, a także odnosili sukcesy sportowe. Angażowali się również w życie swojej społeczności. Nagrody wręczono w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu. Nagrody otrzymali uczniowie: Adam Sieruga, Kinga Prośniewska oraz Oliwia Cichaczewska.

7 września służby ratunkowe zostały powiadomione, że  w okolicach mostu na ul. Łopuskiego miała skoczyć do Parsęty około 45-letnia kobieta.  Na miejsce przyjechali strażacy, policja, WOPR oraz ratownicy medyczni.  Wcześniej, zanim pojawiły się służby, dwaj mężczyźni zauważyli kobietę i postanowili udzielić jej pomocy, wyławiając ją z nurtu rzeki.

Kołobrzeskie osiedle Radzikowo odznaczyło się najwyższą frekwencją w Kołobrzegu podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Do urn poszło aż 73 % mieszkańców tego osiedla. W związku z tym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Akcji „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” przekazał 8 września czek dla osiedla na kwotę 25 tys. zł.

Mieszkańcy Janisk sprzeciwiają się budowie wiaduktu na ich terenie i założyli oficjalne stowarzyszenie przeciwko budowie wiaduktu. Na swoich ogrodzeniach umieścili transparenty z napisami „Precz z wiaduktem” i „Nie dla wiaduktu”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła już prace projektowe dotyczące jego budowy. Mieszkańcy osiedla apelują o wzięcie pod uwagę innych możliwości, które byłyby korzystniejsze dla wszystkich, mieszkańców Budzistowa i Janisk. Jeden z protestujących Andrzej Mielnik podnosi kwestię, że wiadukt ma znajdować się na wysokości okien jednego z budynków i życzyłby sobie, aby wybrano inną lokalizację. Za innym rozwiązaniem, niż planowana inwestycja, opowiadał się również Urząd Miasta Kołobrzeg. Jednak nie ma porozumienia między samorządami: Gminą Kołobrzeg, a UM.

Dane dotyczące zakażeń SARS –CoV.-2 z 9 września były następujące: 5 przypadków w powiecie kołobrzeskim, 11 w województwie zachodniopomorskim. Zachorowania w powiecie kołobrzeskim pochodzą z ogniska, które wykryto na stacji dializ. Zakażeni w Powiecie Kołobrzeskim to 5 osób ( 1 młody mężczyzna, 2 kobiety w średnim wieku, oraz 2 starszych mężczyzn). Liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie Zachodniopomorskim wynosi 1203/28 (statystyki obejmują wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Wszystkie te 5 przypadków z naszego powiatu pochodzi z ogniska na jednej ze stacji dializ.

10 Września na Alei Św. Jana Pawła II została potrącona piesza. Samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych kierowała starsza kobieta. Wjechała w przechodzącą na pasach, około 30-letnią kobietę. Policjanci udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy, a następnie zajęli się nią ratownicy z Pogotowia Ratunkowego.

11 września władze miasta poinformowały, że rozstrzygnięto przetarg na budowę kanału ulgi. Inwestycja jest planowana w okolicy szpitala. Jej powstanie ma zapobiec problemowi zalewania ulicy podczas obfitych opadów deszczu. W ostatnim czasie intensywne i wielogodzinne opady deszczu doprowadziły w wielu miejscach do podtopienia i zalania. Ulica Łopuskiego przy szpitalu należy do takich miejsc. Niedługo ma to zmienić się, gdy powstanie kanał ulgi. Kanał ten zostanie utworzony do 30 listopada tego roku. Inwestycja ma kosztować 600 tys. zł.

Audytorzy wewnętrzni sprawdzą funkcjonowanie płatnych stref parkowania w Kołobrzegu. To wynik skargi jednego z mieszkańców uważającego, że miejsca parkowania zostały źle w naszym mieście oznakowane. Konkretnie chodzi o brak białej linii, której umieszczenie nakazują przepisy.

Powiatowy Urząd Pracy w Kołobrzegu opublikował swoje dane na temat finansowego wsparcia dla firm w ramach Tarczy Antykryzysowej. Z tych danych wynika, że do końca sierpnia do przedsiębiorców z naszego powiatu trafiło ponad 38 mln zł.

Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu ma zamiar przenieść swoją siedzibę na ul. Gryfitów, w związku z tym obecna siedziba przy ul. Ratuszowej ma zostać sprzedana. Jest już pierwsza wycena wartości budynku i oscyluje ona wokół sumy 3,5 mln.zł.

Odeszli od nas: śp. Henryk Karabelski lat 68; śp. Robert Sobaczyński lat 43; śp. Wacław Baranowski l. 92; śp. Regina Olejnik l. 92; śp. Zofia Kozbar l. 72; śp. Elżbieta Sojka, l. 90; śp. Marek Kaźmierczak l. 60; śp. Stefan Mikołajczyk l. 70; śp. Janina Karaś l. 92, śp. Maria Sagan l. 71; śp. Roman Kwiatkowski l. 63,; śp. Roman Matwiej l. 70, śp. Jan Kunysz l. 68. Wieczny odpoczynek…

Daniel Grajczak

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »