Press "Enter" to skip to content

Stacje Drogi Krzyżowej w kołobrzeskich kościołach. Kościół pw. św. Marcina. Zdjęcia

W piątek, w kołobrzeskich kościołach zgodnie z Tradycją Kościoła Katolickiego odbyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. To wielkopostne nabożeństwo, które ma charakter adoracyjny, polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Tradycja Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W naszych kościołach Droga Krzyżowa przedstawiana jest przede wszystkim w obrazów lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Droga Krzyżowa składa się z 14. stacji. Spośród nich tylko osiem opisanych jest w Biblii, resztę z nich przekazała Tradycja Kościoła. Są to stacje: 3, 4, 6, 7 i 9. Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej ministranci z krzyżem i świecami razem z wiernymi przechodzą od stacji do stacji, podczas gdy prowadzący kapłan odczytuje opisy poszczególnych stacji.

Aktualnie pojawia się także 15. stacja: Zmartwychwstanie, która, według wielu wiernych, ma nadawać sens całej liturgii.

Postanowiliśmy przedstawić Czytelnikom jak wyglądają obrazy Drogi Krzyżowej w poszczególnych kołobrzeskich kościołach, a tym samym ukazać ich piękno artystyczne.

Na początek pokazuje stacje Drogi Krzyżowej z kościoła pw. św. Marcina przy ul. Portowej w obiektywie Jerzego Błażyńskiego. (jp)

 

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »