Press "Enter" to skip to content

Minął tydzień w Kołobrzegu. Wybrane wydarzenia

12 lutego w kołobrzeskim szpitalu miało miejsce tragiczne zdarzenie. Wydarzyło się to około godziny 21.00. Kobieta wypadła przez okno z drugiego piętra. Zgon nastąpił przed przybyciem ratowników. Okoliczności jej śmierci wyjaśnia kołobrzeska policja.

13 lutego pojawiła się informacja, że po prawie trzymiesięcznej przerwie, która była spowodowana obostrzeniami epidemicznymi, zostanie otwarty basen w hali Milenium. Od 15 lutego w poniedziałek do użytku udostępniono basen sportowy, saunę suchą i łaźnię parową. Część rekreacyjna zostanie otwarta w późniejszym okresie. Ilość miejsc na basenie będzie ograniczona z powodu restrykcji. Klienci obiektu muszą utrzymywać bezpieczny dystans w kolejkach, w holu głównym, w przebieralniach, przy natryskach, ale również pływając i korzystając z atrakcji. Na obszarze kompleksu basenowego obowiązkowo należy nosić maseczki oraz dezynfekować  ręce.

13 lutego pojawiła się informacja, że z dachu kołobrzeskiej bazyliki spadają na chodnik tzw. nawisy śnieżne. Było to niebezpieczne dla przechodniów. Dlatego też księża z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zabezpieczyli teren wokół bazyliki. Można wejść do niej jedynie od ul. Mariackiej. Śnieg spada z dachu z powodu plusowej temperatury, a wcześniej jego opady były dość obfite. Przepisy zobowiązują właścicieli i zarządców nieruchomości do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu. W praktyce oznacza to również m.in. usuwanie śniegu i lodu z dachów, balkonów oraz innych elementów budynku.

W nocy z 13 na 14 lutego doszło do groźnego pożaru w Podczelu. Zapaliło się mieszkanie na poddaszu, przy ul. Nowogródzkiej. Ogień szybko objął całe mieszkanie. Zarządzono ewakuację całego budynku. W pożarze nie ucierpiał nikt. Akcję gaśniczą prowadzono do rana. Brało w niej udział 9 jednostek strażaków zawodowych i ochotnicy z Ustronia Morskiego, Dygowa, Korzystna i Gościna. Mieszkanie uległo doszczętnemu zniszczeniu. Ogień dzięki sprawnej interwencji strażaków nie rozprzestrzenił się na sąsiednie lokale, ale część z nich wymaga remontu, bo została zalana.

15 lutego 41-letni mężczyzna z Kołobrzegu, który był pod wpływem alkoholu spowodował kolizję drogową.  Ten kierowca miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu został poinformowany o kolizji drogowej na ul. Malinowej w Zieleniewie. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego ustalili na miejscu, że kierowca audi podczas nieprawidłowego manewru omijania dopuścił się uszkodzenia dwóch pojazdów. Został zbadany alkomatem i wynik pokazał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Mundurowi ustalili, że auto, którym poruszał się nie ma obowiązkowego ubezpieczenia.  Ponadto funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali na ul. Jedności Narodowej 36-latka, mieszkańca Kołobrzegu. Prowadził on samochód mając w organizmie ponad 1 promil alkoholu. Oprócz tego zatrzymali do kontroli drogowej 28-letniego kierującego pojazdem. Prowadził on pojazd pomimo orzeczonego zakazu. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za złamanie zakazu do 3 lat.

16 lutego ukazała się informacja, że załoga jednej z jednostek w Porcie Jachtowym była zmuszona wyciąć spory odcinek lodu, aby móc wypłynąć w morze. Było to spowodowane tym, że mróz w ostatnich dniach był dosyć duży i część  akwenów zamarzła. W Porcie Jachtowym pokrywa lodu miała grubość 20 cm.

16 lutego wieczorem służby zostały powiadomione, że  na ulicy Koszalińskiej tuż przed kopalnią borowiny doszło do wypadku. Kierująca samochodem marki peugeot straciła kontrolę nad pojazdem i wpadła do rowu. Uderzenie było silne, gdyż  pojazd przewrócił się na dach. Na miejscu zdarzenia pojawiły się służby ratunkowe, a wcześniej policjanci. Funkcjonariusze udzielili  poszkodowanej pierwszej pomocy i oznakowali drogę. Strażacy zabezpieczyli kierującą w swoim wozie do czasu, aż przyjechała karetka. Dokonali podczepienia liny do swojego pojazdu oraz peugeota, stawiając auto na koła. Dostali się do akumulatora i odłączyli go. Po przyjeździe  karetki pogotowia, przejęto poszkodowaną od strażaków. Przewieziona została do kołobrzeskiego szpitala na badania.

17 lutego dwóch chłopaków w wieku 13 i 14 lat zerwało dekoracje plastikowe z płotu otaczającego Ogródek Jordanowski. Następnie użyli tych elementów do zjeżdżania ze śnieżnej górki, która znajduje się na placu zabaw. Jeden z mieszkańców powiadomił policję. Zostali przewiezieni na komisariat i przekazani rodzicom.

18 lutego pojawiła się informacja, że śnieg, lód i błoto spowodowały dziury w kilku nawierzchniach ulic. Najbardziej narzekają kierowcy, którzy mówią,  że źle po nich jeździ się. Najgorzej wyglądają ul. Krzywoustego, Zdrojowa, Wschodnia oraz al. św. Jana Pawła II. Urzędnicy miejscy tłumaczą, że aby połatać dziury w drogach musi być odpowiednia pogoda, czyli temperatura na plusie, w dzień, ale też w nocy. Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska dokona naprawy ulic. Ich zarządcą jest miasto. Zieleń Miejska ma w planach zająć się naprawami w marcu.

18 lutego poinformowano, że jest tylko jedna firma zainteresowana obsługą Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego. Urzędnicy miejscy sprawdzają ofertę złożoną w przetargu. Jeżeli będzie ona odpowiadała kryteriom, to od 1 marca będzie znowu można korzystać z rowerów miejskich. Zakończono umowę ze spółką Nextbike na obsługę Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego. Następnie magistrat ogłosił przetarg do wyłonienia nowej firmy, która będzie obsługiwała rower miejski w nowym sezonie. Zgłosił się jedynie operator, który dotychczas świadczył tę usługę. Wycenił ją na blisko 997 tysięcy złotych za dwa sezony. Miasto obecnie weryfikuje tę ofertę i gdy wszystkie procedury będą dopełnione, to od 1 marca rowery zostaną wystawione na kołobrzeskich stacjach rowerowych.

18 lutego w Parku Dąbrowskiego kołobrzescy strażacy przeprowadzili ćwiczenia. Wykorzystali do tego specjalistyczny sprzęt. Ćwiczenia były prowadzone na zbiorniku wodnym. Celem tych ćwiczeń było przypomnienie i doskonalenie zasad podejmowania ludzi znajdujących się pod wodą w wyniku załamania się lodu. Tegoroczny mróz sprawił, że na zbiornikach wodnych w wielu miejscach pojawił się lód. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem i apelują, aby na niego nie wchodzić, bo obecnie jest odwilż i lód topnieje. Wejście na jego taflę stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo.

19 lutego w zabytkowym Parku im. Aleksandra Fredry były wycinane drzewa. Rzecznik prasowy prezydenta Michał Kujaczyński wyjaśnia: „Trwają właśnie porządki. Zieleń Miejska na nasze zlecenie i zgodnie z umową porządkuje ten park usuwając te wszystkie drzewa, które powalił wiatr lub je tak uszkodził, że są na przykład złamane w połowie. I takich drzew jest 26, one zostały pocięte, drzewo zostało złożone w pobliżu drogi, tak aby mogło zostać zabrane.

19 lutego pojawiła się informacja, że na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 24 lutego, radni zdecydują o przedłużeniu, lub nie umowy najmu i dzierżawy nieruchomości należących do Gminy Miasto Kołobrzeg. Projekt uchwały zakłada, że sprawę zawierania umów najmu i umów dzierżawy nieruchomości należących do Gminy Miasto Kołobrzeg, których termin wygaśnięcia przypada w tym lub w przyszłym roku. Radni potrzebę uchwalenia takiej uchwały tłumaczą trudną sytuacją przedsiębiorców spowodowaną ponoszeniem przez nich negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Mają być ujednolicone czasowo umowy. Jeśli radni przyjmą tę uchwałę, to prezydent będzie mogła bez przetargu przedłużyć umowy najmu i dzierżawy tym przedsiębiorcom. Jednak będą oni musieli złożyć odpowiednie wnioski.

Ostatnio odeszli od nas:  Henryk Hołubicki ( l.80),  Toman Kuźnicki (l.70), Katarzyna Sokołowska (l. 87), Włodzimierz Karyś (l. 73), Bolesław Szymkowicz (l. 97). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

Daniel Grajczak

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »