Press "Enter" to skip to content

W Kołobrzegu oddano cześć Żołnierzom Wyklętym. Zdjęcia

Najpierw był Msza św. w kołobrzeskiej bazylice (pisaliśmy tutaj: http://kolobrzegwiary.pl/?p=14670), a w niedzielne popołudnie odbyły się dalsze uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych w Kołobrzegu.

Najpierw o godzinie 15.40 spod kołobrzeskiego ratusza wystartowała delegacja biegaczy w składzie: Tadeusz Jończyk i Andrzej Duda, którzy pobiegli do pomnika kadm. Stanisława Mieszkowskiego, nawiązując w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Tropem wilczym”. – Dla mnie to wielki honor móc wziąć udział w tym symbolicznym biegu. Cieszę się, że stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna zorganizowała w naszym mieście obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – powiedział Tadeusz Jończyk, który biegł trzymając flagę narodową.

O godzinie 16.00 przy pomniku kadm. Stanisława Mieszkowskiego zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli samorządu, parlamentu, stowarzyszeń, służb mundurowych. Ze względu na obostrzenia sanitarne nie było przemówień, było skromnie, ale godnie.

Zakończenie kołobrzeskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta. Kołobrzeska młodzież związana z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej i Studiem Wokalnym Majol Klubu Wojskowego 8 Batalionu Remontowego przygotowała piękny program artystyczny. Piosenki zaśpiewały: Natalia Dąbrowska, Julia Deczyńska i Oliwia Świtlicka pod opieką Jolanty Wójcik-Oszmaniec, a wiersze recytowali: Maja Mackojć, Kacper Pierzak i ich opiekun Wojciech Czaplewski. Dodatkowo można było zobaczyć dwa interesujące filmy dokumentalne, w tym premierowy pt.”Lotte”. Bohaterkami filmu są dwie młode kobiety: w planie historycznym – Genowefa Korczek, ps. „Lotte” – Żołnierz Wyklęty z okolic Limanowej; w planie współczesnym – Katarzyna, młoda mężatka i matka, która interesuje się przeszłością. Katarzyna interesuje się losami „Lotte”. Stopniowo poznaje jej historię. Zaczyna od gromadzenia i analizy nielicznych internetowych informacji na ten temat, podąża śladami Genowefy i bierze udział w regionalnych uroczystościach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych, by wreszcie dołączyć do grupy rekonstrukcyjnej i próbować odtworzyć wydarzenia tamtych dni. W ten sposób Katarzyna nie tylko poznaje tragiczną historię „Lotty”, ale również kształtuje własną osobowość i tożsamość-Polki I obywatelki. – Piękny i wzruszający film, wielce pouczający i potrzebny – przyznał po jego projekcji pan Eugeniusz.

Na koniec przypomnijmy, że głównym organizatorem obchodów było Stowarzyszanie Katolicka Inicjatywa Kulturalna przy współpracy z Prezydent Miasta Anną Mieczkowską.

Partnerami byli: Dowódca Garnizonu Kołobrzeg, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta oraz Studio Wokalne Majol Klubu Wojskowego 8 brem i Instytut Pamięci Narodowej.

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »