Press "Enter" to skip to content

Relikwie męczennika

Kołobrzeska parafia pw. Opieki Matki Bożej Kościoła greckokatolickiego przy ul. Szpitalnej, przeżywała niedawno peregrynację relikwii św. Jozafata Kuncewicza /1580-1623/. Ten beatyfikowany w 1643 roku i kanonizowany w 1867 roku przez papieża Piusa IX biskup męczennik za wiarę jest świętym Kościoła powszechnego. Jest patronem jedności Kościoła. Św. Jan Paweł II nazwał św. Jozafata Kuncewicza „apostołem pojednania”. Jest pierwszym świętym Kościoła Greckokatolickiego.

Peregrynacja relikwii św. Jozafata Kuncewicza po Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej odbywa się z okazji 325-lecia odnowienia jedności Eparchii /Diecezji/ Przemyskiej z Kościołem Kijowskim i ze Stolicą Apostolską (1693–2018). Jego ciało spoczywa w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w szklanym sarkofagu pod bocznym ołtarzem jako jedno z dwóch ciał tak szczególnie wyróżnionych , zaś relikwiarz z dłonią świętego, który przybył do kołobrzeskiej parafii, znajduje się w Soborze Archikatedralnym/Katedra Greckokatolickiego Arcybiskupa i Metropolity/ w Przemyślu.

Peregrynacja relikwii dała kolejną możliwość modlitwy wspólnotowej parafian za podzielony narodowo i religijnie naród ukraiński w obliczu trwającej wojny obronnej oraz pozwoliła na pogłębienie wiary, refleksję i modlitwę za jedność wszystkich chrześcijan.

ks. Marek Symeon Sośnicki

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.