Press "Enter" to skip to content

Akcja Katolicka – jeden ze sposobów budzenia olbrzyma?

Laikat w Kościele to właściwie „śpiący olbrzym”, to ogromne rzesze katolików, którzy nie wiadomo dlaczego, z jakąś dziwną łatwością zaakceptowali i przywykli do dość powszechnego stylu: „czynni księża – bierni świeccy”. A przecież Kościół to my wszyscy! Nie tylko biskupi, księża, siostry zakonne, osoby konsekrowane, katecheci… Każdy z nas jest tak samo i w równej mierze odpowiedzialny za niego! Tylko, czy jesteśmy tego świadomi? A może po prostu wygodniej jest nam tylko stać z boku, krytycznie się wszystkiemu przyglądać, by w razie czego móc się wycofać albo szybko powiedzieć „mnie to nie dotyczy, to ONI są wszystkiemu winni”.

Któż to są ci ONI?

To ja i Ty! Tak – Ty, czyli ten, który w tej właśnie chwili czyta te słowa. Mocą chrztu św. należymy przecież do jednej rodziny ludzi, którzy tworzą Kościół. Każdy ma w nim swoje miejsce, ale i każdy ma też zadania. Ty też! Często jednak wygląda to tak, jakby tylko mała grupka zdawała sobie z tego sprawę, jakby „lokomotywą”, która ma pociągnąć za sobą wagony z uśpionym, wielomilionowym tłumem mało być tylko duchowieństwo, no i może kilka innych osób!

Jednym ze sposobów budzenia tego „śpiącego olbrzyma” jest gromadzenie się świeckich w stowarzyszeniu, jakim jest Akcja Katolicka. Jest to grupa ludzi, którzy, gdy przyjrzymy im się trochę bliżej – charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim widzą wyraźną potrzebę większego zaangażowania się w życie Kościoła, chcą dla niego poświęcać swój czas, być dyspozycyjnymi do podejmowania różnych zadań, po to, by praca w parafii nie spoczywała tylko i wyłącznie w rękach kapłanów, księdza proboszcza czy sióstr zakonnych. Głównym jednak celem Akcji Katolickiej jest najpierw praca nad własną formacją, bo aby działać i współpracować z hierarchią Kościoła, aby samemu żyć Ewangelią i dawać sobą świadectwo życia chrześcijańskiego – trzeba być do tego dobrze przygotowanym. Członkowie Akcji Katolickiej, poprzez własną formację opartą na Ewangelii oraz swoje osobiste zaangażowanie w życie sakramentalne – mają czerpać przede wszystkim odwagę do bycia apostołem Chrystusa w świecie. Dlatego tak ważnym dla Akcji Katolickiej jest asystent kościelny, czyli po prostu kapłan uczestniczący w spotkaniach, bo to on formuje myślenie i duchowość, ale także umiejętnie podpowiada, podprowadza, pobudza aktywność, pokazuje możliwości owocnej współpracy i działania w różnych dziedzinach. Członkowie Akcji Katolickiej starają się więc być bardzo oddani Kościołowi, nie wstydzić się wiary, by swoją postawą i przykładem życia – tak jak każdy z nich potrafi najlepiej – głosić Boga w swoich rodzinach, w życiu zawodowym, społecznym, a także i politycznym.

Wiemy dobrze, że dobro i wartości chrześcijańskie nie przebijają się dzisiaj zbyt łatwo, nie są medialne, dlatego, aby przeciwstawić się różnym zagrożeniom moralnym, sekularyzacji oraz ateizacji, aby reagować na różnego rodzaju zło i zajmować stanowisko w sprawach publicznych Kościoła, potrzebna jest mocna wiara i zdecydowana postawa odpowiedzialnych katolików!

Akcja Katolicka uczy właśnie tej postawy i wychowuje – to naprawdę szkoła wiary! To dobre miejsce dla ludzi, którzy najpierw pragną kształtować swoje sumienie oraz pracować nad samym sobą w celu uświęcania siebie i innych, by potem POMAGAĆ w Kościele, POMAGAĆ przez duże „P”.

Bo Akcja Katolicka – jak sama nazwa wskazuje – to miejsce dla ludzi akcji, a więc tych, którzy są już „obudzeni” i zachęceni do odważnego działania oraz przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego.

Drogi Czytelniku, jeżeli jesteś kołobrzeżaninem i jesteś zainteresowany dołączeniem do szeregów Akcji Katolickiej – zapraszamy na spotkania w każdy drugi poniedziałek miesiąca (od września do czerwca). Spotkania rozpoczynamy Eucharystią o godz. 17.00 w bazylice, a po niej gromadzimy się w sali św. Rodziny, w Domu Parafialnym.

Jeżeli nie jesteś kołobrzeżaninem – zapytaj o Akcję Katolicką w swojej parafii.

Nie ma jej?

To może przyszła pora, by się obudzić i wziąć sprawę w swoje ręce?

Katarzyna Paciorkowska

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.