Press "Enter" to skip to content

Po to jest ta świątynia, organy…

Przeżywająca w tym roku dwudziestopięciolecie istnienia Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu świętowała właśnie piękną uroczystość. W niedzielę 12 sierpnia 2018 r. podczas Mszy św. o godzinie 11:30 Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Dajczak pobłogosławił znajdujące się w kościele organy piszczałkowe oraz nowo zamontowane witraże.

W swoje homilii Ks. Biskup zwrócił uwagę na postać umęczonego ludzką niewiarą Eliasza, przedstawionego w I czytaniu, który nie ma już nawet siły żyć. Każdy z nas jest w podobnej sytuacji – ludzi umęczonych życiem, jego trudnościami. Tak jak Eliaszowi, tak i nam Pan daje pokarm. “Pokarm, który daje Bóg, daje możliwość przemiany tego, co było kresem – w nowy początek”.

Współcześnie dostrzegamy kryzys wiary – wielu nie przychodzi do kołobrzeskich świątyń, by karmić się tym Bożym pokarmem jakim jest Eucharystia zauważył Biskup Edward. Wtedy nie mają skąd wykrzesać siły do obrony małżeństwa i przegrywają. Bóg pragnie jednak uczynić każdego z nas nowym człowiekiem. Na Mszy św. mocą Ducha Świętego dokonuje się przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Duch Święty dotyka także nas, a przyjęta Komunia święta daje każdemu z nas nowe życie. “Po to jest ta świątynia, te witraże, organy, bym ja – człowiek pozwolił Bogu uczynić mnie nowym. To jest Eucharystia i Kościół – podsumował Biskup ordynariusz. 

Na zakończenie uroczystości Biskup diecezjalny podziękował wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym świątynia nabrała jeszcze bardziej sakralnego wyglądu.

Pobłogosławione organy pochodzące z Kopenhagi zostały odkupione na mocy porozumienia od parafii pw. WNMP w Kołobrzegu 3 marca 2008 r. z przeznaczeniem do powstającego kościoła Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu. Złożone w lecie 2017 r. trzydziestogłosowe, o dyspozycji barokowej, sześciu głosach językowych, posiadające trzy manuały organy ostateczny brzmienie zyskały na Boże Narodzenie 2017 r., gdy zamontowano subbas. Parafialne organy posiadają trakturę mechaniczną z elektromagnetycznym sterowaniem rejestrów. Trzyszafowe organy odmalowano na biały kolor.

Sześć pierwszych witraży upiększyło świątynie pod koniec lipca 2018 r. Cztery od strony północnej przedstawiają Ewangelistów, czyli św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana; dwa witraże od strony południowej – patronów naszej koszalińsko-kołobrzeskiej diecezji: od lewej – św. Maksymiliana Marię Kolbego, prezbitera i męczennika oraz św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Autorem witraży jest Marek Wituszyński. (ABB)

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.