Press "Enter" to skip to content

Wiara – nadzieja na zbawienie

Kontynuujemy cykl naszych rozmów o wierze i stosunku do Boga. Dzisiaj naszym rozmówcą jest kołobrzeżanin Bartosz Gajkowski (na zdj.)– nauczyciel, lektor i członek parafialnego zespołu synodalnego przy parafii konkatedralnej.

– Czym jest dla Pana wiara w Boga?

– Wiara jest dla mnie łaską daną od Boga. Jest najważniejsza ponieważ „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu wszystko inne jest na właściwym”. Jest procesem, wyborem drogi życia, a nie tylko jednorazową deklaracją nie popartą uczynkami. Trzeba nieustannie się o nią modlić, dbać poprzez eucharystię, sakramenty święte i zgłębianie Pisma Świętego. Trzeba pamiętać, że wiara nie jest dana człowiekowi raz na zawsze.

– Co Panu daje wiara w Boga?

– Wiara nadaje sens życiu, daje nadzieję na zbawienie, pozwala na budowanie osobistej relacji z Bogiem, ale też z drugim człowiekiem począwszy od tych najbliżej nas /mąż, żona, dzieci/.

– Jaki jest Pana ulubiony święty?

– Według mnie każdy człowiek, który karmi się ciałem Jezusa Chrystusa w sakramencie komunii jest „święty” ponieważ nosi w sobie Boga. Ulubionym świętym oficjalnie ogłoszonym przez kościół jest dla mnie Jan Paweł II, bo jest patronem rodziny, ale też za życia i po śmierci uczestniczy we wzroście mojej wiary. Często też „wołam” do św. Antoniego .

– Czy ma Pan szczególnie ulubioną modlitwę?

– Ulubiona modlitwa to różaniec i koronka do miłosierdzia, ale też ta osobista, w której polecam Bogu swoje sprawy. Są to krótkie wezwania „Jezu ufam Tobie”, „Zawierzam Tobie moją rodzinę” itp., często modlę się śpiewając w samotności. Codziennie staram się czytać choćby mały fragment Pisma Świętego /czytania na dany dzień/. Pozwala to na budowanie osobistej relacji z Bogiem. Cały czas mam Bogu za co dziękować, za co przepraszać i o co prosić.

Czy jest Pan przeciw aborcji? Co powiedziałby Pan osobie, która jest innego zdania?

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że jest to grzech ciężki. Życie jest darem danym od Boga i człowiek nie powinien, ani nie ma prawa w to ingerować. Rozumiem, że jest to sprawa bardzo delikatna i osobista, ale zawsze jestem za życiem.

-Dziękuję za rozmowę.(jp)

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.