Press "Enter" to skip to content

Nie bój się, wierz tylko…

Wiara, która oznacza zaufanie, leży na przeciwnym biegunie, co lęk. Wiara i lęk są od siebie tak oddalone, że wydają się nie mieć punktów stycznych.

Każdy lęk jest oznaką słabości wiary, skupia na sobie, obnaża bezradność ludzkich wysiłków. Jest znakiem zamknięcia na Boga. Zwątpienia. Ale jest chyba wpisany w naturę człowieka, bo wiara, która jest darem, ma moc zwyciężyć, uwznioślić to, co tylko naturalne. Wiara ma moc wyzwolić z lęku.

Staje przed Jezusem Jair, który przyszedł prosić o ratunek dla swej dwunastoletnie córki. Zawiodły wszystkie dotychczasowe starania. Wszystko, co można było po ludzku zrobić, zostało już zrobione. Dziecko jednak umiera i jedynym ratunkiem jest Bóg.

Gdy Jezus idzie jest w drodze do domu Jaira przepycha się do Niego kobieta. Także, jak Jair, bankrut. Od dwunastu lat cierpi na krwotok i szukając ratunku doszła do kresu. Nie dość, że wydała cały majątek, to straciła też i nadzieję złożoną w ludziach.

Dwoje ludzi, którzy w ludzkich poszukiwaniach doszli do kresu, do bankructwa. Których sytuacja zmusiła, by uznać i dojrzeć barierę nie do przekroczenia. Którzy w bezradności i z powodu bezradności gotowi byli ukrzyżować swój rozum, rzucić się w ciemność wiary, w zaufanie wbrew rozsądkowi.

Wiara kobiety była tak wielka, że upragniony dar wzięła sobie sama. Nie prosząc, nie zwracając uwagi – dotknęła skraju szaty Jezusa.

Wiara Jaira miała warunek – może pomóc, jeśli zdąży nim córeczka umrze…

Jezus tę wiarę umacnia widząc, że słabnie pokonana lękiem, smutkiem, rozpaczą – Nie bój się, wierz tylko…

Niczego innego nie dopuszczaj do siebie. Nawet tego, co podpowiadają zmysły i rozum. Jest ratunek nawet w sytuacji beznadziejnej.

Tylko wierz.

Jarosław Wróblewski

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.