Press "Enter" to skip to content

Lubię czytać żywoty świętych

Kontynuujemy cykl naszych rozmów o wierze i stosunku do Boga. Dzisiaj naszą rozmówczynią jest Mariola Tańska – Kubiak (na zdj.) nauczycielka języka niemieckiego, lektorka i członek zespołu synodalnego przy parafii konkatedralnej. 

– Czym jest dla Pani  wiara w Boga?

– Wiara jest dla mnie przede wszystkim doświadczeniem piękna Miłości. Ona nie pozwala sercu przestać tęsknić za byciem blisko Niego. Jest też ciągłym odkrywaniem, że On jest pośród nas, że Jego Miłość jest w oczach drugiego człowieka.

– Co Pani  daje wiara w Boga?

– Wzbudza we mnie nieustanne pragnienie, by bardziej kochać.

– Jaki  jest Pani  ulubiony święty?

– Moimi ulubionymi świętymi są kobiety – zwłaszcza te z silnym charakterem, mądre i uparte – oczywiście nie zdradzę dlaczego… 🙂 Ostatnio Edyta Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Lubię czytać w ogóle żywoty świętych. To pozwala łatwiej dostrzec świętość życia ludzi, których spotykam.

– Czy ma Pani  szczególnie ulubioną modlitwę?

– Ostatnio jest nią Modlitwa Pańska, odmawiam ją kilka razy dziennie, a jeszcze zadziwia mnie mądrość w niej zawarta. Lubię gdy mówimy ją wspólnie z mężem i dziećmi. Bliskie mojemu sercu są też Godzinki i modlitwa różańcowa – piękno tych modlitw odkryłam na szlaku pielgrzymim. Wzruszam się również, kiedy przyjeżdżam do Taize i mogę uczestniczyć we wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań – wszystko tam jest przesiąknięte pragnieniem jedności w Chrystusie, nawet cisza.

– Czy jest Pani  przeciw aborcji? Co powiedziałaby Pani  osobie, która jest innego zdania?

– To oczywiste dla mnie, że człowiek powinien robić wszystko, by chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci – nie wykluczając życia recydywistów. Z prostej przyczyny, że nie powinniśmy odbierać nikomu Nadziei wpisanej w jego życie. Potrzeba jednak dużej wrażliwości serca, by w spotkaniu z drugim człowiekiem nie skupić się wyłącznie na moralizatorstwie i przedstawieniu swoich poglądów, to najczęściej niewiele zmienia. Dlatego nie wiem co bym powiedziała, chyba zaczęła bym od słuchania.

Dziękuję za rozmowę. (JP)

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.