Press "Enter" to skip to content

Żale z powodu nie otrzymania pigułki

Cierpienie jest zawsze skandalem, chyba że błyskawicznie uleczone, nie pozostawi po sobie żadnego żalu, a tylko dumę, że spotkało je szczególnie miłe potraktowanie ze strony Boga i teraz może być chlubą raju, tutaj na ziemi.

Bolała mnie głowa i prosiłem Boga, aby mi dał na ten ból pastylkę. Połknąłem ją i poczułem się natychmiast uleczony. To samo, gdy bolał mnie brzuch. Siedziałem skurczony. Prosiłem Boga o interwencję. Wypiłem zioła i ból zniknął, jak ręką odjął. Oczywiście byłem Mu wdzięczny za Jego leczącą rękę.

Przyszła choroba: ból, wymioty i temperatura. Lekarz zapisał jakąś receptę. Przyniosłem leki z apteki. Choroba nie ustąpiła. Przeprowadzonych zostało kilka badań dodatkowych, nastąpiła kolejna wizyta u doktora i jednocześnie wzmogły się nasze petycje do Boga, o Jego cudowną pigułkę.

Choroba jednak nie ustąpiła i w którymś nawet momencie, przyjechało pogotowie ratunkowe i wzięło mnie do szpitala. Zostałem sam, bez moich bliskich, rozebrany, na stole operacyjnym, uśpiony i zaraz właśnie miała się rozpocząć operacja.

Co powiedzieliby ci wszyscy, którzy by mnie teraz, właśnie w tym momencie zobaczyli, nic o szpitalach nie wiedząc? Czy nie wymawialiby Bogu braku miłosierdzia, szczególnie, że tyle modlitw było zanoszonych w mojej intencji o cudowną pigułkę natychmiastowego wyleczenia, a ja tymczasem zostałem wywieziony z domu, rozebrany do naga, ułożony na stole, pod wielkim reflektorem i uśpiony, a teraz właśnie, grupa osób w operacyjnych kombinezonach zabiera sie do krojenia mojego ciała…

Morał z tego jest prosty. Nigdy nie należy wydawać absolutnych osądów, bo te należą tylko do Boga. Nie wszystko jest dla nas zrozumiałe, a szczególnie zaś powinniśmy być do samych siebie nieufni, gdy zaczynamy z całym przekonaniem twierdzić, że „my wiemy dobrze” i na tej podstawie mamy prawo krytykować Boga, za to że nie dał nam cudownej pigułki, zamiast pomagać Mu modlitwami o szczęśliwe przeprowadzenie operacji.

o. Zygmunt Kwiatkowski SJ

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »