Press "Enter" to skip to content

Zawsze wybiera Barabasza

Dzisiaj, w ramach naszych rozmów o wierze gościem jest Jan Kruk (na zdj.), kołobrzeżanin, członek parafialnego zespołu synodalnego przy parafii konkatedralnej, od 30 lat prowadzący własną działalność gospodarczą.

Czym jest dla Pana wiara w Boga ?.

– Wiara w Boga dla mnie jest procesem odkrywania Boga-poznawania Go w Biblii, proces ten jednak wymaga wiedzy. Bez tej właśnie wiedzy taka wiara dla mnie jest pusta, a wiedza bez wiary jest niepełna. W encyklice “Fides et ratio” Jan Paweł II wskazuje na komplementarność obu tych obszarów, choć uznaje ich odmienność w sposobach dochodzenia do prawdy.

– Co Panu daje wiara w Boga ?.

– „Całe wasze życie zależeć będzie od tego, jak będziecie myśleć o Bogu”- to bardzo ciekawa myśl Leszka Kołakowskiego. Cóż powiedzieć, jak to opisać komentarzem? Wszystko to kim byłem, kim jestem i dokąd zmierzam zależy od mojej relacji z transcendentnym wszech mogącym Bogiem i nie tak dawno odkryłem to, że to nie ja zbliżam się do Boga, ale to On przez osobę Jezusa Chrystusa zbliża się do mnie. W Ewangelii Jana jest pełna odpowiedź na te pytanie. J.15.5 Ja jestem krzewem winnym, wy-latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic uczynić nie możecie. Dalej w wersecie 7 Jezus mówi „ Jeżeli we Mnie trwać będziecie , a słowa moje w was , proście , o cokolwiek chcecie , a to wam się spełni. „ A pisma nie można odrzucić”. Nie ja to mówię.

– Jaki jest Pana ulubiony Święty ?.

Jest taki , ponieważ dane mi było go widzieć słuchać i dziękować za 26 lat pontyfikatu. Ciągle pamiętam te słowa .” Cóż powiedzieć do was, którzy tu przybyliście z mojego Krakowa, od stolicy Świętego Stanisława, którego niegodnym następcą byłem przez lat czternaście? Cóż powiedzieć? Wszystko, co mógłbym powiedzieć, będzie blade w stosunku do tego, co czuje moje serce i co czują wasze serca. Więc oszczędźmy słów. Niech pozostanie wielkie milczenie przed Bogiem , które jest samą modlitwą”. W 1979 byłem wtedy na Placu Zwycięstwa, gdy padły te szczególne słowa wzywające Ducha Świętego, czułem, że coś będzie się działo, i się działo. Skorzystali wszyscy dookoła ,tzn. jak Bóg coś daje to zawsze w obfitości.

– Czy ma Pan szczególnie ulubioną modlitwę ?.

– Odkąd sięgam pamięcią w moim domu rodzinnym zawsze modliliśmy się rano i wieczorem i tak to zostało. Dzisiaj z żoną modlimy się w róży różańcowej w intencji dzieci własnych oraz objętych tą różą. Św. Paweł w 1 Tes. 5. 16 mówi „ Zawsze się radujcie, 17 nieustannie się módlcie! 18 W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” W zależności od sytuacji oraz miejsca , różaniec , koronka , modlitwa osobista , dom czy auto Dla mnie jest to Brewiarz dla świeckich.

Czy jest Pan przeciw aborcji ? Co powiedziałby Pan osobie, która jest innego zdania ?

– Popieram stanowisko Kościoła w tej sprawie, dlaczego? Ponieważ jest to problem nie tylko społeczny tzw. przyrost naturalny , ale ma to większe i głębsze znaczenie moralne oraz etyczne. Kościół jest tu najlepszym autorytetem w argumentacji złożoności tego zagadnienia. Nie podoba mnie się kiedy ta sprawa staje się narzędziem walki politycznej . Osobie, która ma inne zdanie, odpowiadam szczerze, że w wypadku, kiedy odrzuca stanowisko kościoła w tym temacie, to zawsze wybiera Barabasza .

-Dziękuję za rozmowę. (JP)

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.