Press "Enter" to skip to content

Nasi rodacy z Solecznik potrzebują pomocy!

Każda kruszyna chleba z Polski jest dla nas zaszczytem, wszystko co przywozicie jest dla nas wartościowe, to znak, że Polska o nas pamięta, bo my przecież jesteśmy Polakami, tu zawsze była polska mowa, tradycje i obyczaje, nawet na jeden dzień nie ustąpiliśmy polskości – mówił Tadeusz Romanowski, prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie, który z grupą młodzieży polskiej gościł latem u księdza Tomasza Szugalskiego ( na zdj.), proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Podczelu. Ksiądz Tomasz postanowił zorganizować dla społeczności polskiej w Solecznikach specjalną zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonej trwałości /mąka, cukier, ryż, itp/, chemii gospodarczej domowej oraz artykułów szkolnych / zeszyty, długopisy, kredki, mazaki/. Jego akcję wsparli księdza proboszczowie z dekanatu kołobrzeskiego.

Sytuacja Polaków w Solecznikach pogorszyła się, kiedy na Litwie starą walutę zastąpiło Euro. W jeden dzień ludzie stali się ubodzy i to ubóstwo niestety wciąż wzrasta. Przed wprowadzeniem euro wspomniana Wspólnota Miłosierdzia Bożego pod swoją opieką miała 300 dzieci z 80 rodzin, teraz ma ponad 1400 dzieci z 400 rodzin.

Dary będą zbierane do połowy listopada w poszczególnych parafiach całego dekanatu kołobrzeskiego. Potem trafią one do parafii w Podczelu, by w drugiej połowie listopada br. trafić do Solecznik. 

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »