Press "Enter" to skip to content

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe…

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe w skutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was jak potrzask. To jest chyba jedno z najważniejszych uzasadnień, nie tylko, adwentowego czuwania. I ważna przestroga do czego prowadzi w naszym życiu… nieumiarkowanie. Że między sytuacją fizyczną a duchową jest ścisłe powiązanie. A te trzy sprawy, które wymienia Jezus: obżarstwo, pijaństwo i troski doczesne prowadzą do ociężałości serca, która w efekcie ma wpływ na postawę czuwania i zaślepia tak bardzo, że można nie dostrzegać znaków nadchodzącego Pana. Można w ogóle nie dostrzegać obecności Pana i… przepaść.

Obżarstwo, pijaństwo i troski doczesne… taki obraz zanurzenia w świecie. I nie tylko obraz – stan faktyczny. Ugrzęźnięcie w doczesności jak w błocie, które oblepia, spowalnia ruchy, brudzi. Powoduje, że człowiek, w swej sytuacji skupia się jedynie na tym, co ziemskie.

Nie starcza sił, by patrzeć ku górze?

Może nawet nie to, ale ta “sytość”, nasycenie światem, stępia, zagłusza podstawowe pragnienie, które otwiera na Boga. Które jest szczeliną w murze zasłaniającym Bożą rzeczywistość. A tak serce staje się ociężałe. Nie jest gotowe, nie czuwa, nie oczekuje, nie trwa w nadziei wyzwolenia, nasycenia, bo ulega złudzeniu, że z chleba i własnego zabiegania wszystko inne pochodzi – i szczęście, i pomyślność.

Jakie jest na to lekarstwo? Jaki oręż, którym można obronić serce przed ociężałością? Post, który zamyka na to, czym karmi świat. Który stawia w sytuacji niedosytu, głodu nawet, pragnienia, bezradności. Post, który jest już uznaniem, że nie wolno szukać ratunku w ziemi. Ratunku można oczekiwać tylko z wysoka.

Ta wolność od obżarstwa, pijaństwa, trosk doczesnych, ta gotowość serca, tęsknota serca jest darem, inspiracją, którą Bóg daje nie tylko przez Słowo, ale także przez doświadczenie, że świat nie syci, że jego smak jest gorzki.

Jarosław Wróblewski

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.