Press "Enter" to skip to content

Małżeństwo z miłości

Co to jest miłość? Jak bardzo blisko miłość łączy się z czystością? Zanim odpowie się na te pytania, należy uczynić taką oto konstatację: czasem dzieje się coś rzeczywiście niesłychanego, gdy ludzie, szczególnie młodzi, w sposób brutalny lub sobie właściwy interpretują i życie i miłość. Miłość, której często nie rozumieją, mieszając ją z namiętnością i prowadząc do rozprzężenia, które jest niekontrolowanym powodowaniem się namiętnościami. Kościół w swej trosce o rodzinę kładzie akcent na miłość i podkreśla jej sakramentalność. Bo tylko przez sakrament miłość odkrywa swoją prawdę, swoje jedyne, autentyczne oblicze. To właśnie w sakramencie małżeństwa udziela Bóg ludzkiej miłości swojej miłości, weryfikuje, pieczętuje i wzmacnia. I tej ludzkiej miłości ukazuje „model” wyraźny: miłość Chrystusa do Kościoła, żądając jednocześnie odpowiedzi takiej, jaką Kościół daje Chrystusowi. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł gdy przypomina tę prawdę: „… mężowie, miłujcie żony wasze jak Chrystus umiłował Kościół” (Ef 5, 25) – aż do ukrzyżowania. I również „… żony miłujcie waszych mężów tak jak Kościół miłuje Chrystusa” (Ef 5, 24). Tak więc wielu interpretacjom i propozycjom miłości nadaje tu kształt jedyna, ukrzyżowana Miłość.

W tak rozumianym małżeństwie, gdzie miłość jest punktem ciężkości, pojawia się właśnie ten postulat: że nie ma dzisiaj miejsca dla chrześcijan nieodpowiedzialnych. Albo będziemy odpowiedzialni, albo nas historia zmiecie. Tak jest w każdej dziedzinie. W małżeństwie również. Chrystus, który kładzie akcent na miłość, na dojrzałą miłość, domaga się ludzi odpowiedzialnych. Odpowiedzialnych w rodzinie, małżeństwie, w wychowaniu. We wszystkim.

Resume

Warto wracać do wspaniałych tekstów św. Pawła o miłości małżeńskiej, o świętości człowieka która jest w planach Boga, o wszelkich horyzontach przekraczających nasze możliwości. A wtedy będzie widać, ile potrzeba pokory i wiary, tej, która prowadzi do Chrystusa i która mówi: takie małżeństwo możliwe jest tylko wtedy, kiedy Ty pójdziesz razem z nami przez życie ręka w rękę.

ks. Ireneusz Żejmo

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.