Press "Enter" to skip to content

Subiektywne podsumowanie minionego roku

Koniec Starego i początek Nowego Roku na pewno skłania do refleksji oraz sprzyja  podsumowaniom i bilansom minionego czasu. Z wielu stron, zwłaszcza media informują nas o tym, co najważniejszego wydarzyło się w 2018 roku. 

Spójrzmy więc także i my trochę wstecz, na to, co działo się przez te ostatnie12 miesięcy w naszej małej, lokalnej i chrześcijańskiej społeczności oraz w kołobrzeskich parafiach. 

Ponieważ nie sposób wymienić wszystkie wydarzenia z życia każdej parafii z osobna, dlatego przypomnimy tylko te – naszym zdaniem- najważniejsze, które warte są zauważenia, przypomnienia oraz pamięci. 

– W marcu ub. roku odszedł do Pana śp. ks. Prałat Józef Słomski (na zdj.) – pierwszy gospodarz, proboszcz i budowniczy naszej pięknej bazyliki – dumy naszego miasta i diecezji. To jemu zawdzięczamy, że ten Boży Dom powstał z ruin i zawdzięczamy (prawie w całości) obecny wygląd konkatedry. Ks. Józef Słomski był proboszczem przez 36 lat (1972 – 2008). Zawsze wierny naszemu miastu. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów, gdzie przebywał przez ostatnie 10 lat, posługując i pomagając prawie do końca w małym kościółku nad rzeką. Niestety, mimo starań, nie został pochowany w Kołobrzegu lecz spoczął obok swoich rodziców, w rodzinnej Żurowej k/ Tarnowa. 

– W lipcu, w parafii konkatedralnej nastąpiły niespodziewane i spore zmiany. Po prawie 8 latach pracy odchodzi dotychczasowy proboszcz, ks. Jerzy Chęciński (na zdj.). Decyzją ks. biskupa zostaje proboszczem w parafii św. Rozalii w Szczecinku. Na jego miejsce przychodzi i proboszczem zostaje ks. Andrzej Pawłowski (na zdj.), który przez wiele lat pracował w Sądzie Biskupim przy Kurii Biskupiej, w Koszalinie. Trzeba przyznać, że być Pasterzem tak dużej Owczarni i zarządzać całkiem nowymi i innymi niż dotychczas sprawami – to na pewno niełatwe zadanie, ale już na pierwszy rzut oka widać, że nowy Proboszcz radzi sobie doskonale. Wiele tematów, spraw i zadań kontynuuje po ks. Jerzym Chęcińskim, ale można zauważyć troskę nowego ks. Proboszcza, zarówno o dobro zewnętrzne, jak i  to duchowe dobro parafii i parafian oraz jego wyjątkową życzliwość i otwartość na nowe inicjatywy w parafii, a przy tym jego osobisty, wewnętrzny spokój. 

– Jesienią 2018 roku podjęte zostały prace remontowo – budowlane w kościółku pw. Św. Jana Chrzciciela, w Budzistowie, przede wszystkim konserwacja i izolacja elewacji północnej i południowej z fundamentami oraz wnętrze świątyni. Prace trwają nadal.

– W sierpniu, bp Edward Dajczak poświęcił i pobłogosławił witraże oraz piszczałkowe organy w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. 

– W październiku 2018r. – Pasterz naszej diecezji, bp Edward Dajczak przybył również do małego kościółka nad rzeką – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, by dokonać poświęcenia kościoła i ołtarza oraz pobłogosławić nową, pięknie odremontowaną część Domu Księży Emerytów, w którym docelowo może znaleźć swoje miejsce 24 księży emerytów. 

– Podczas Mszy św. odpustowej, w parafii pw. św. Marcina, 11 listopada biskup odsłonił i pobłogosławił Tablicę Pamiątkową, upamiętniającą zgromadzenie Kołobrzeżan w dniu 11.11.1918r. – jako dziękczynienie za odzyskaną 100 lat temu niepodległość naszej Ojczyzny. 

– Warto podkreślić i wspomnieć również fakt, że tegoroczną Nagrodę im. Ks. Kard. nom. Ignacego Jeża otrzymała Kołobrzeżanka, związana od lat z parafią konkatedralną oraz parafią Miłosierdzia Bożego – p. Teresa Jóźwik, katechetka, (obecnie na emeryturze). Nagrodę przyznano przede wszystkim za osobiste świadectwo życia p. Teresy, ale także za działalność charytatywną oraz 25 lat pracy jako doradczyni życia rodzinnego. 

Z kolei Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Ks. Bolesława Domańskiego otrzymali Katarzyna i Jacek Pechman. Kapituła wyróżniła państwa Pechman szczególnie za propagowanie kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi oraz patriotycznymi.

– W 2018 roku w niektórych kołobrzeskich parafiach nastąpiły też inne, drobne zmiany personalne. Zauważmy choćby dwie zmiany w bazylice. W styczniu obowiązki proboszcza w Łubowie przejął dotychczasowy wikariusz konkatedry – ks. Piotr Flis, a od kwietnia 2018 roku do zespołu kapłanów pracujących w parafii pw. Wniebowzięcia NMP dołączył ks. Zygmunt Czaja. I pewnie nie wspominalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że ks. Zygmut Czaja ujął chyba wszystkich swoim szerokim uśmiechem od ucha do ucha oraz charakterystycznym wstępem do kazań: “moje wy skarby i skarbeńki Kościoła…” W naszym zagonionym świecie i czasem dość trudnej codzienności taka radość kapłana potrafi odwrócić uwagę od błahych i przyziemnych spraw oraz uczy, jak zauważyć w życiu i każdego dnia – te, nawet najdrobniejsze okruchy Bożego błogosławieństwa. Ks. Zygmunt stale udowadnia nam – posługując się Słowem Bożym, że Kochany Bóg bardzo nas wszystkich miłuje. Zmiany personalne zaszły także w parafii pw. Świętego Marcina: ks. Andrzeja Jarzynę zastąpił ks. Adam Fulara. Natomiast w parafii franciszkańskiej posługę duszpasterską rozpoczął o. Krzysztof Bartczak. Ważnym wydarzeniem było przyjęcie świeceń diakonatu przez kołobrzeżanina kl. Jana Wojtczaka. Inny kołobrzeżanin, również seminarzysta Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie Sebastian Kapuściński przywdział sutannę.

– Na koniec, tak może trochę mało skromnie, ale chyba wypada nam także przypomnieć jeszcze jeden fakt. W kwietniu 2018 roku powstał nasz portal Kołobrzeg Wiary. To inicjatywa ludzi świeckich, skupionych przede wszystkim w Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna, ludzi zaangażowanych także w życie lokalnego Kościoła. Mamy więc okazję, by podziękować wszystkim osobom duchownym i świeckim oraz innym portalom – współpracującym z nami. Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za ostatnie 8 miesięcy i serdecznie prosimy – bądźcie dalej z nami! Życzymy wszystkim obfitego w Boże błogosławieństwo Nowego 2019 Roku! 

/ zespół redakcyjny/

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »