Press "Enter" to skip to content

Jezus Chrystus – wiwat!

Kiedy w kwietniu ubiegłego roku ogłosiliśmy na naszym portalu, że w ramach stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna podejmujemy się zorganizować 6 stycznia 2019 roku Kołobrzeski Orszak Trzech Króli nie brakowało głosów, że skoro nie udawało się takiego wydarzenia zorganizować w poprzednich latach, to i teraz się nie uda. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że dzięki – jak to mówi ks. dr. Andrzej Pawłowski, proboszcz parafii konkatedralnej – ludziom dobrej woli, udało się! Pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta, a wzięły w nim udział tłumy kołobrzeżan i turystów.

Przypomnijmy, że pierwszy w historii naszego miasta Orszak Trzech Króli odbył się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II zachęcając w ten sposób do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami papieża rodaka, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc.

Głównym organizatorem orszaku była Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, która podjęła się realizacji tego zadania, odpowiadając na propozycję Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna. W organizację włączyły się także inne grupy modlitewno – formacyjne działające w Parafii, Siostry Felicjanki, katecheci z kołobrzeskich parafii. Współorganizatorem było również Miasto Kołobrzeg.

I Kołobrzeski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. w Bazylice Mniejszej o g. 11.30, której przewodniczył biskup Krzysztof Zadarko.

Orszak poprowadzili Trzej Królowie na koniach, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę, którym odpowiadały trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony

Na dziedzińcu ratusza uczestnicy orszaku zobaczyli pierwszą scenę, czyli „Zwiastowanie NMP”. W rolę św. Rodziny wcielili się państwo Kutkowscy z synkiem Mikołajem.

Orszak kontynuował swój przemarsz ulicami: Ratuszową, Jana Pawła II, Zwycięzców do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, gdzie na scenie plenerowej byliśmy świadkami drugiej sceny nazwanej „Pokłonem Trzech Króli”.

– Bardzo dziękujemy członkom Akcji Katolickiej za sprawne rozdawanie po zakończeniu Mszy św., przy wyjściu z Bazyliki orszakowych koron i śpiewników. Podziękowania kierujemy także do członków Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z jej liderem Krzysztofem Ukleją za wielkie zaangażowanie i czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników. Podziękowania należą się także siostrze Zacharii i ks. Krzysztofowi Płuciennikowi za przygotowanie scenariusza i poprowadzenie śpiewu kolęd, Małgosi Błachowiak i jej podopiecznym za przygotowanie strojów i scen orszakowych, scholi „Kołobrzeskie Nutki” a przede wszystkim rodzicom za serdeczne wsparcie i obecność. Dziękujemy panom: Ryszardowi Czepulonisowi, Piotr Klejnemu i Marcinowi Gosowi za odważne odegranie ról królów, a tym samym dziękujemy również opiekunom koni. Dziękujemy panom niosącym ofiarnie baner orszakowy, kołobrzeskiej policji i Straży Miejskiej, Urzędowi Miasta i dyrekcji MEC za wsparcie, Darkowi Szmidtowi za nagłośnienie orszaku oraz grupie Paramedic czuwającej nad bezpieczeństwem medycznym. Ale przede wszystkim dziękujemy wszystkim, którzy postanowili dać świadectwo swojej wiary poprzez uczestnictwo w I Kołobrzeskim Orszaku Trzech Króli. Dziękujemy za obecność księżom z miejscowych parafii – mówi Katarzyna Pechman z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej i koordynatorka działań organizacyjnych.

Ks. Andrzej Pawłowski, proboszcz parafii konkatedralnej przyznał, że kwestia przyszłorocznego Orszaku nie podlega żadnej dyskusji. Jezus Chrystus – wiwat!

O kołobrzeskim Orszaku można przeczytać także w Gościu Niedzielnym: https://koszalin.gosc.pl/doc/5259236.Przyszla-do-nas-tradycja

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.