Press "Enter" to skip to content

Udany debiut orszakowy

Kilka dni temu uczestniczyliśmy w I Orszaku Trzech Króli  – kołobrzeskim debiucie. Było to wydarzenie wyjątkowe. Przede wszystkim warto podkreślić duże zainteresowanie Orszakiem oraz liczne uczestnictwo kołobrzeżan, którzy chcieli dołączyć do trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, by towarzyszyć im w drodze do żłóbka i symbolicznie pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku, a idąc ulicami naszego miasta wspólne kolędować. Była to także forma zamanifestowania wiary i pokazania przywiązania do chrześcijańskich tradycji w naszej małej społeczności i w przestrzeni publicznej. Na pewno cieszy, że mieszkańcy Kołobrzegu przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania. Orszak bowiem pokazał, że potrafimy razem coś zrobić, połączył wielu ludzi, wspólnot oraz wszystkie kołobrzeskie parafie. Pokazał, że chcemy poświęcać swój czas i umiejętności w jednej sprawie. 

Nie to jest jednak najważniejsze…

Orszak zwraca uwagę na COŚ o wiele bardziej istotnego, na Osobę najważniejszą, choć najmniejszą – na Osobę Jezusa Chrystusa! 

Idziemy razem, by pokłonić się Zbawicielowi, bo to On jest Panem naszego życia i naszych serc, jest Królem całego świata! Idziemy razem, bo Bóg jest przecież dla wszystkich i każdy czas jest dobry, by Go spotkać… 

Orszaki Trzech Króli są bezpośrednim nawiązaniem do jasełkowych tradycji. Legenda głosi, że zapoczątkował je św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się już od kilkuset lat. Każdego więc roku najważniejsza historia w dziejach świata opowiadana jest na nowo. Orszaki to inicjatywa, która narodziła się w Polsce i to całkiem niedawno, bo zaledwie 11 lat temu – w Warszawie (w 2009r.). W 2011r. do Warszawy dołączyło zaledwie 5 innych miast, ale w 2014r. uczestniczyło w nich już 187 miejscowości w Polsce, w 2018 już 420, by w 2019r. do orszakowej tradycji przyłączyło się już 752 miasta oraz 22 inne miejsca na całym świecie. Zainteresowanie Orszakiem na pewno wzrosło, gdy w 2011r. dzień Objawienia Pańskiego, 6 stycznia ustanowiono dniem wolnym od pracy.

Szacuje się, że w tegorocznych Orszakach wzięło udział już 1,2 mln. Polaków! 

W ulicznych jasełkach w Kołobrzegu brało udział prawdopodobnie ok. 2 tys. mieszkańców. Warto podkreślić, że każdy Orszak Trzech Króli, w każdym miejscu w Polsce ma na pewno wymiar ewangelizacyjny i wspólnotowy, ale wydaje się, że dla naszego miasta właśnie to ma dość szczególne znaczenie… 

Raduje nas zapowiedź, że za rok będziemy uczestniczyć w kolejnym, drugim, radosnym i barwnym Orszaku. 

Kołobrzeski debiut z pewnością można zaliczyć do udanych, ale nie wątpię, że w 2020r. będzie jeszcze lepiej, jeszcze liczniej, piękniej i radośniej! 

Katarzyna Paciorkowska

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.