Press "Enter" to skip to content

Synod jako doświadczenie wiary

W kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (nad rzeką), w roku jubileuszu 25 lecia istnienia Domu Księży Emerytów, miała miejsce tzw. Niedziela Synodalna. Na zaproszenie ks. Piotra Zielińskiego (rektora i dyrektora DKE) przybył do Kołobrzegu ks. dr Tomasz Tomaszewski (na zdj.) sekretarz II Synodu Diecezjalnego, którzy miał okazję przybliżyć wiernym zadania i wyzwania przed jakimi stanął wspomniany synod, który został zwołany dekretem z dnia 11 czerwca 2016 roku przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

Ksiądz sekretarz przypomniał, że I synod zwołał pierwszy ordynariusz diecezji, śp. kardynał nominat Ignacy Jeż. Prace synodalne zakończyły się wówczas w 1989 roku i miały głównie charakter „prawniczy”, gdyż był to w dużej mierze synod podejmujący pilne prawne regulacje młodej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ksiądz dr Tomasz Tomaszewski mówiąc o II synodzie wskazał, że słowo „Synod” z języka greckiego oznacza wspólną drogę. Idą nią wszyscy diecezjanie: kapłani, osoby konsekrowane i świeckie.

Jego zdaniem, dzięki powstałym przy parafiach w całej diecezji tzw. zespołom synodalnym i komisjom będzie można przyjrzeć się temu w jakim punkcie jesteśmy jako Kościół lokalny. I jak jest z naszą wiernością wobec Ewangelii, jakie stoją przed nami wyzwania, z czym sobie radzimy dobrze, a z czym kiepsko. Kapłan zwrócił uwagę, że synod tworzą wszyscy, którzy są ochrzczeni i należą do Kościoła w naszej diecezji. Że każdy ze świeckich ma obowiązek mówienia o swojej wierze i dawać świadectwo Ewangelii. Podkreślił ponadto, że ważne jest zrozumienie synodu jako doświadczenia wiary, wsłuchania się w to, co Duch Święty mówi do diecezjalnego Kościoła.

fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »