Press "Enter" to skip to content

Wiara pomaga mi stawać się lepszym człowiekiem

Najprościej mówiąc organista to muzyk grający na organach. Mówi się, że dobry organista powinien mieć opanowaną sztukę improwizacji, kompozycji i czytania nut a vista. Bardzo często w codziennej pracy organisty te umiejętności okazują się niezbędne. Do najbardziej znanych organistów należą Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Dietrich Buxtehude, Johann Pachelbel, Marcel Dupré, Olivier Messiaen, César Franck, Charles-Marie Widor, Louis Vierne, Alexandre Guilmant, Fritz Heitmann, a z Polski Adam z Wągrowca, Stanisław Moniuszko, Feliks Nowowiejski, Mieczysław Surzyński, Stefan Surzyński, Bronisław Rutkowski, Feliks Rączkowski, Romuald Sroczyński, Elżbieta Karolak, Julia Smykowska, Joachim Grubich, Julian Gembalski, Józef Serafin, Klemens Kamiński, Robert Grudzień, Marek Stefański, Marian Sawa, Roman Perucki, Leszek Werner.

Kołobrzeżanka, Magda Bober, studiuje na drugim roku dyrygenturę i muzykę liturgiczną na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 6 lat gra w kościele pw. św. Marcina w Kołobrzegu oraz czasami w innych kołobrzeskich parafiach, nie tylko na organach. – Muzyka, zwłaszcza liturgiczna, jest nieodłączną częścią mojego życia, zamierzam związać z nią swoją przyszłość. – mówi w rozmowie z naszym portalem. I dodaje:- To pasja, która pochłania niemal cały mój czas – zarówno na uczelni, jak i czas wolny, odpoczywam w podobny sposób. Wiara oczywiście pomaga mi stawać się lepszym muzykiem i lepszym człowiekiem. Przypomina mi, że nie gram i nie śpiewam dla ziemskich zaszczytów, ale dla Boga, który muzykę tak cudownie stworzył, a także dla ludzi, aby ich do Niego przybliżać.
Muzyka towarzyszy Magdzie Bober niemal od pierwszych dni jej życia. We wczesnym dzieciństwie często śpiewała i tańczyła; w domu stało pianino, na którym mając kilka lat, próbowała już grać. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Przez 6 lat występowała w licznych koncertach na terenie Kołobrzegu oraz brała udział w konkursach na szczeblu regionalnym i wojewódzkim, zdobywając wysokie miejsca. – Od kilkunastu lat śpiewam w scholi lub gram tam na gitarze. Bardzo lubię muzykę fortepianową Fryderyka Chopina oraz śpiewy dominikańskie. Z pieśni, które gram na organach na Mszy, najbardziej lubię: Kiedy zwątpienie przytłoczy serce Twe, Panie mój, cóż Ci oddać mogę, Dobra Matko i Królowo, Szukać szczęścia, szukać celu. – przyznaje Pani Magda.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »