Press "Enter" to skip to content

„Akólouthos” – to człowiek „idący za kimś, towarzyszący”

Kołobrzescy klerycy z parafii konkatedralnej: Sebastian Kapuściński i Hubert Haber przyjęli w minioną niedzielę, z rąk księdza biskupa Pawła Cieślika posługę akolitatu. Uroczystość miała miejsce w kaplicy naszego diecezjalnego seminarium.

Warto w tym miejscu powiedzieć, że akolita ( z greckiego: „akólouthos” – to człowiek „idący za kimś, towarzyszący”.) jest ustanowiony aby wspomagać diakona i usługiwać kapłanowi. Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, może tego sakramentu udzielać w następujących okolicznościach:

gdy zwyczajny szafarz Komunii (biskup, kapłan, diakon) jest nieobecny

kiedy zwyczajny szafarz jest obecny, ale nie może udzielać Komunii świętej ze względu na stan zdrowia podeszły wiek lub inne prace duszpasterskie

gdy liczba wiernych jest tak duża, że bez pomocy akolity obrzęd sprawowania Ofiary Mszy Świętej znacznie by się przedłużył

Nie wszystkie te warunki muszą zachodzić jednocześnie, żeby akolita został poproszony do udzielania Komunii świętej. Wystarczy, że zaistnieje przynajmniej jedna z nich. Duszpasterz miejscowy osądza czy w danej sytuacji istnieją warunki, by akolita mógł sprawować swoją posługę jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Akolita może komunikować nie tylko zdrowych i dobrze się mających, ale przede wszystkim chorych czy umierających. Stąd ma prawo zanosić Komunię chorym lub Wiatyk umierającym.

Fot. ks.Wojciech Parfianowicz
/Gość Niedzielny/

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.