Press "Enter" to skip to content

Katecheci strajkują czy nie?

Kołobrzescy rodzice nie kryją swojego zaniepokojenia zapowiadanym strajkiem nauczycieli. Strajkiem ewidentnie – w ich odczuciu – o podłożu politycznym. To zaniepokojenie spotkało się z licznymi reakcjami na artykuł Basi Konarskiej pt.”Stracili moralne prawo do bycia pedagogami” jaki ukazał się na naszym portalu: http://kolobrzegwiary.pl/?p=4531

Strajk to trudny czas dla wszystkich. Zarówno protestujących jak i w przypadku strajku w szkole dzieci i rodziców. Szkoła to miejsce, w którym się uczymy, ale i wychowujemy. Uczniowie mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa, przekazywana im wiedza jest „sprawdzona”, ale również oparta na technologii ogólnodostępnej, czyli wyszukana w Internecie. Jednym słowem uczniowie czerpią „garściami”, by stawać się mądrymi i dobrymi w swoim życiu.

Zapowiadany strajk w szkołach to sprawa polityczna. Dlatego nasuwa się pytanie: jak mają się zachować nauczyciele religii – ludzie z misją kanoniczną, którzy głoszą Słowo Boże?

Bp Krzysztof Zadarko podczas noworocznego spotkania z katechetami (w tym także kołobrzeskimi) 12 stycznia br. przypomniał, że ludzie z misją kanoniczną nie strajkują, nie angażują się politycznie, bo polityka może prowadzić do dualistycznej wizji świata. Dzielenia ludzi na dobrych i złych. – Wy jesteście na pierwszej linii frontu. Jesteście tymi, którzy najpierw w szkole, później w parafii kształtują myślenie innych. To musi być jak najbardziej ewangeliczna wizja świata, jak najmniej oparta na ideologiach i populizmie. Nie można dzielić świata na pół. – przestrzegał ksiądz biskup.

– Dla katechety też są ważne godne warunki pracy i płacy , jeśli żyje w samotności to żyje bardzo skromnie. Katecheta realizuje wyjątkowe powołanie, wypełniając swą misję względem wszystkich. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych. Katecheta nie powinien być postrzegany jako osoba angażująca się po jednej ze stron sporu.- powiedziała nam z kolei jedna z katechetek.

Zatem warto przypomnieć raz jeszcze: katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, reprezentuje więc Kościół i biskupa. W związku z tą okolicznością nauczyciele religii nie mogą angażować się w polityczne akcje strajkowe.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »