Press "Enter" to skip to content

Judym w oświacie

Postać doktora Judyma budziła zawsze różne reakcje. Od aprobaty pełnej podziwu poprzez ubolewanie, ze nie spotykał się ze zrozumieniem aż po ostrą krytykę, że naiwniak i fantasta. Dzisiaj też można spotkać takich Judymów. Nazywa się ich „z powołania”. Tacy ludzie są piękną twarzą swego zawodu. Z zapałem i owocnie poświęcają się innym, bardzo często podkreślając, że robią to także, a nieraz przede wszystkim, dla umiłowanej Ojczyzny – Polski.

Ale jak każda rzeka ma głębie i mielizny, tak i w grupie społecznej znaleźć można ludzi, którzy nie wiadomo, po co w niej się znaleźli. Ich postępowanie powoduje powstanie opinii, że wszyscy księża, lekarze, czy nauczyciele, to obłudnicy i łowcy pieniędzy ze szkodą dla dzieł, które wykonują.

A co z nauczycielami, bo oni teraz są na wokandzie społecznej? Mają piękną kartę bezinteresownej pracy dla utrzymania polskości dzieci i młodzieży jeszcze w czasie zaborów, a ostatnio podczas okupacji, kiedy nauczanie nie po myśli okupanta groziło obozem koncentracyjnym, czy nawet śmiercią. A i dzisiaj jest wielu pasjonatów, kochających dzieci, młodzież – Polskę i poświęcających całe życie umiłowanej pracy pedagogicznej.

Oczywiście, nie brak też i takich, którzy przyczyniają się do opinii, że w Polsce edukacja leży. A wszyscy są na ogół nie wystarczająco wynagradzani. Żądają wysokich podwyżek. Ale skąd wziąć pieniądze? Nie chcemy nikomu wyszarpywać – mówią. Z jakichś superrezerw budżetowych? Niebezpiecznie. Więc? Nie chcemy, by nauczyciele wszelkich stopni żyli z jałmużny, Ale gdy słyszę: „Jak nie dacie pieniędzy, to nie przyjdę do szkoły!” – smutno mi się robi.

o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.