Press "Enter" to skip to content

Rekolekcje w Podczelu: nowe doświadczenia i przełamywanie barier

W Podczelu w gościnnej parafii pw. św. Michała Archanioła, odbyła się już druga edycja Charyzmatycznych Rekolekcji dla Młodzieży „Odkryj Ten Sens”. Rekolekcje prowadzili ks. Bogusław Fortuński i s. Beata Witerska SAC wraz z ekipą z Odnowy w Duchu Świętym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Tym razem w naszych rekolekcjach wzięło udział 36 młodych osób, którzy pracowali w pięciu grupach. Również dla opiekunów została stworzona szósta grupa, dzięki czemu mogli również przeżyć rekolekcje. Przygotowano dla nich również spotkanie formacyjne nt. pracy z młodzieżą – mówi Krzysztof Ukleja z kołobrzeskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Metanoia”.

Program składał się z krótkich konferencji skłaniających do podjęcia refleksji nad sensem życia, spotkań w małych grupach animowanych przez młodych, oraz codziennej Mszy Świętej, adoracji i modlitwy wstawienniczej. Bardzo dużym przeżyciem dla młodych ludzi był wieczór świadectw, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólnotowa modlitwa o uzdrowienie zranień i otwarcie serca na Boże działanie oraz modlitwa wstawiennicza kończąca długi pełen wrażeń wieczór.

Ale to nie wszystko, bo organizatorzy zadbali o to, by uczestnikom rekolekcji nie zabrakło, na przykład gry terenowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz telefonów komórkowych, w której zadania dotyczyły treści poruszanych w rekolekcjach. – Uczestnicy rywalizowali uczestnicząc w interaktywnym quizie biblijnym przeprowadzonym na platformie Kahoot. Wszystkie zabawy, modlitwy, praca w grupach, zaangażowanie przy przygotowaniu scenek ewangelizacyjnych służyły temu, by pomóc młodym ludziom, tak często poranionym przez życie, mającym problem z odnalezieniem tego co najważniejsze, sensu życia. Rekolekcje te pokazały, że ten sens jest w Bogu – przyznaje Krzysztof Ukleja.

Na koniec głos oddajemy młodzieży:

Paweł Kurek, 15 lat Koszalin: Rekolekcje charyzmatyczne na początku nie miały dla mnie takiego znaczenia, aż do soboty. Czułem jak Bóg przeze mnie uwalnia pewną osobę, którą bardzo życie dotknęło. Adoracja Najświętszego Sakramentu była momentem przełamania i otwarcia się na Ducha Świętego. Jako animator miałem okazję posłuchać zdań wielu osób. A sama organizacja po prostu rewelacja.

Wiktoria Lichocka, 20 lat, Darłowo: Mimo, że były to rekolekcje weekendowe, czyli stosunkowo krótkie, wiele zmieniły w moim życiu. Spotkałam wiele wspaniałych osób, przeżyłam jedną z najlepszych adoracji na jakich miałam okazję być, bardzo osobistą, a przede wszystkim w końcu pojednałam się z Bogiem, pogłębiłam swoją relację z Nim i mogłam realnie odczuć Jego obecność i miłość w moim życiu.

Alan Wieczorek,19 lat, Słupsk: Dziś mogę stwierdzić, iż te rekolekcje, wyjazd na nie i sam czas tam spędzony, był strzałem w dziesiątkę… Mimo, że te dni zakończyły się już (za szybko), formują mnie do teraz. Wróciłem z nich przepełniony pokojem – było to jak dialog z Bogiem, który mówił przez ludzi, ich niedoskonałości oraz przez Pismo Święte. Łaska Boża pracowała niesamowicie dniem, ale też i nocą, gdy odbywała się adoracja Chrystusa Eucharystycznego i później modlitwy wstawiennicze. Przeżyłem je jako czas refleksji, nowych znajomości, oraz przede wszystkim czasu z Bogiem… Jeśli chodzi o organizację, bardzo pozytywnie zaskoczyłem się – nie było czasu na nudę i inne niewygody. Mówię to jako zwykły uczestnik, choć mam nadzieję, że w następnej edycji będę mógł jakoś pomóc.Serdecznie zachęcam wszystkich młodych do spróbowania następnym razem, z chęcią was też poznam – jesteście niezwykli!

Magdalena Krajniak, 17 lat, Rymań: Rekolekcje, na których miałam okazję być, wywołały we mnie wiele sprzecznych uczuć, zaczynając od lęku, kończąc na wszechogarniającej miłości eksplodującej gdzieś w sercu. Całe spotkanie było wspaniałym doświadczeniem, jednakże najbardziej poruszającym momentem, który zostanie zapamiętany na długo, była modlitwa wstawiennicza. Działanie Ducha Świętego było niemal namacalne, ciepło emanujące wewnątrz, które ogarnia całe ciało i doprowadza do skrajnych emocji.

Gabriela Skrzypiec, 18 lat, Kołobrzeg: W rekolekcjach pt. “Odkryj ten sens” uczestniczyłam po raz drugi, ale tym razem nie jako uczestnik tylko animator. To było dla mnie wielkie wyzwanie ponieważ nigdy nim nie byłam. W dniu wyjazdu na rekolekcje miałam straszną niechęć, nie chciałam przyjeżdżać… Bałam się, że nie dam sobie rady jako animator, że chyba najlepiej zostać w domu. Mimo moich zaparć -pojechałam. Pojechałam w intencji bardzo bliskiej mi osoby. Oddałam wszystko Panu Bogu. Powierzyłam Jemu ten czas rekolekcji aby to on mną prowadził i dał mi siłę. Dziś mogę powiedzieć, że bycie animatorem nie jest takie łatwe jak się wydaje. To duża odpowiedzialność i zaangażowanie. Podczas rekolekcji nie skupiałam się zbytnio na sobie i na swoich problemach lecz na swojej grupie jaka została mi powierzona. Pomimo sceptycznego nastawienia to dałam radę. Poproszono mnie o poprowadzenie modlitwy porannej. Nie chciałam, znów się bałam… To się zmieniło po modlitwie wstawienniczej-wróciłam do ławki, otworzyłam Pismo Święte i zaczęłam pisać. To nie były moje wymyślone słowa, pisałam, miałam tchnienie ducha. Pierwszy raz publicznie i na głos się modliłam – nigdy tego nie robiłam. Dzięki rekolekcjom przełamałam swoją barierę strachu. Cieszę się, że tylu wspaniałych i młodych ludzi przyjechało na te rekolekcje by odkryć sens życia. Podczas sobotniej adoracji i uwielbienia gdzie było można skorzystać z sakramentu pojednania i modlitwy stawienniczej miałam myśl, że każdy będzie się bał, że nikt nie podejdzie do modlitwy i spowiedzi. Jednak to była głupia myśl… Byłam w szoku gdy zobaczyłam, że młodzi bez wahania idą na modlitwę i do spowiedzi, co chwile ktoś wychodził z ławki. Jestem przekonana, że Pan Bóg działał w każdym i na swój sposób, że my wszyscy zostaliśmy dotknięci Jego miłością. Każdy wyjechał z rekolekcji z uśmiechem na twarzy to był dobry czas dla nas wszystkich. Ja osobiście z rekolekcji zabrałam ze sobą słowo jakie otrzymałam podczas modlitwy wstawienniczej, które mnie bardzo dotknęło i zmotywowało do zmiany na lepsze. Jednym słowem – to był wspaniały czas za co dziękuje Panu Bogu.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.