Press "Enter" to skip to content

Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia

Stoimy i patrzymy… jako kto? Sąsiedzi? Parafianie? Chrześcijanie? Tak z boku, z daleka czy też tuż pod krzyżem? To pytanie o moje miejsce w czasie tego Wydarzenia, o moje miejsce u stóp krzyża
Czy to Wydarzenie, czy osoba Jezusa Chrystusa ma jakieś miejsce w mojej codzienności? Co wyraża moja obecność dziś, tutaj, w tę Niedzielę Palmową, która mówi o palmie zwycięstwa, a tę jak wiadomo wręcza się na koniec
Zaczynają się Wielkie Dni. Czy i jak je zaplanowałem? W jakim biegu chcę uczestniczyć? W pośpiechu czy też w pokornym trwaniu? Tutaj trzeba dzień za dniem, godzina po godzinie patrzeć i sycić się i trawić… 
Zdroje miłosierdzia
W te Wielkie Dni mamy możliwość wpatrywania się w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który objawia nam miłosierne oblicze Ojca. Otóż, z tej Męki i Śmierci płyną zdroje miłosierdzia na nas i na świat cały. Jeśli nie wejdę do rzeki to nie zakosztuję prądu wody obmywającej i sycącej. 
Warto zauważać i kontemplować te krople miłosierdzia. Niech nas nasycą… na to trzeba mieć czas! Nie, nie znajdować, bo czas jest, tylko trzeba go zarezerwować.
Wziął chleb…i kielich po wieczerzy: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.
Ja jestem pośród was jak ten, kto służy.
Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie.
Judaszu, pocałunkiem wydajesz Syna Człowieczego?
Człowieku, nie wiem, co mówisz. I w tej chwili, gdy on jeszcze mówił, kogut zapiał. A Pan obrócił się i spojrzał na Piotra. Wspomniał Piotr na słowo Pana… wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.
W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem żyli z sobą w nieprzyjaźni.
Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.
Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa… Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.
Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego.
Setnik oddał chwałę Bogu i mówił: Istotnie, człowiek ten był sprawiedliwy. 

Posiedź pod krzyżem… nie jako cierpiętnik… spójrz w oczy Bogu… 
o. Robert Więcek SJ

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »