Press "Enter" to skip to content

Czarna Madonna

Mama mojej żony miała dwa tygodnie, kiedy w kwietniową noc w 1940 roku do drzwi jej domu załomotali sowieccy żołnierze z formacji NKWD i zabrali na sześcioletnią wywózkę na Syberię.

Dali kilka minut na zabranie paru rzeczy, ubrań i zapakowali do bydlęcego wagonu. Pośród tych niewielu rzeczy, które udało się ze sobą zabrać, był modlitewnik, w którym był obrazek z postacią Matki Boskiej Częstochowskiej. Z opowieści po latach wiem, że w najtrudniejszych chwilach tam spędzonych, modlitwy do Jej wizerunku pomogły je przetrwać. Wizerunek Pani Jasnogórskiej był nadzieją i otuchą, że nie jest się samemu w tej zimnej i niegościnnej krainie . Że jest sens walki o przetrwanie (i nadzieja na powrót do domu rodzinnego. Modlitwy babci mojej żony zostały wysłuchane. Wraz z córką powróciły całe i zdrowe do domu, do Polski.

Nikt nie wie, ilu polskim matkom, ojcom, synom i córkom towarzyszył w latach niedoli wizerunek Czarnej Madonny. Nikt nie wie, ile litrów łez zostało wylanych w modlitwach do Jej oblicza w chwilach zwątpienia, chwilach załamania. Nikt nie policzył (i pewnie (nie policzy, ile cudów i pomyślnych rozwiązań modlitwy do Pani Jasnogórskiej przyniosły. Dla nas , Polaków, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, obojętnie pod jaką szerokością geograficzną się znajdujemy, jest rzeczą świętą, ponadczasową… I trzeba być ignorantem , by tego nie wiedzieć i nie rozumieć. Ignorantem, albo osobą perfidną, by grać na uczuciach tych, którym To oblicze jest bliskie.

Dlatego nie zgadzam się, by w ramach jakiejkolwiek ideologii (wykorzystywać do swoich celów przerobiony wizerunek tak ważnego dla nas symbolu Pani Jasnogórskiej. Niech Ci, którzy mienią się demokratami i liberałami, czy kimkolwiek jeszcze, zastanowią się nad tym, co robią.

Są granice , których nie można przekraczać. Dziś domalowanie tęczy, symbolu ruchów LGBT, jutro wejście do kościołów, a pojutrze- strach pomyśleć….

Ryszard Czepulonis

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.