Press "Enter" to skip to content

Pożegnanie śp. księdza Mariana co kochał kapłanów, cieszył się z ich sukcesów, ubolewał nad porażkami

We wtorek, o godz. 9.00 odprawiona została w kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Dźwirzynie Msza św. pogrzebowa śp. księdza kanonika Mariana Wołoszyna, który zmarł 1 czerwca br. wieczorem. Mszy przewodniczył bp. Krzysztof Włodarczyk, licznie obecni byli księża, w tym z Domu Księży Emerytów i neoprezbiterzy.

Przedstawiamy naszym Czytelnikom kazanie wygłoszone przez przyjaciela zmarłego, ks. Jerzego Lubińskiego oraz podziękowania.

Przypomnijmy, że śp. ksiądz kanonik Marian Franciszek WOŁOSZYN, syn Franciszka i Marii zd. Brogowska, urodził się 02.07.1933 r., w Chlewiskach k/Lubaczowa, parafia Lipsko. W latach 1950 – 1952 był nowicjuszem w Zakonie OO. Jezuitów w Starej Wsi. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1953 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie – Paradyżu. Dnia 22.06.1958 r., otrzymał święcenia diakonatu. Święcenia prezbiteratu otrzymał dnia 20.12.1958 r.
Posługę duszpasterską pełnił w następujących parafiach:
– w latach 1958 – 1960 wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince;
– w latach 1960 – 1962 wikariusz w parafii pw. Narodzenia NMP w Cedyni;
– w latach 1962 – 1965 wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Bpa i M. we Wschowie;
– w latach 1965 – 1967 wikariusz w parafii pw. Królowej Polski w Boczowie;
– w latach 1967 – 1968 wikariusz w parafii pw. Narodzenia NMP w Choszcznie;
– w latach 1968 – 1969 wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Bpa i M. w Wolinie;
– w latach 1969 – 1972 wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie;
– w latach 1972 – 1973 wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gościnie i wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Karlinie do obsługi kościoła filialnego w Karwinie;
od 2.10.1973 do 29.08.1988 roku proboszcz nowoutworzonej parafii pw. św. Kazimierza w Karwinie;
od 30.08.1988 do 11.02.1994 proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kołobrzegu i opiekun Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu;
od 12.02.1994 aż do przejścia na emeryturę 01.10.2004 roku, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Dźwirzynie. 
Był wizytatorem katechetycznym w dekanacie Białogard oraz kanonikiem honorowym Kołobrzeskiej Kapituły Kolegiackiej.
Zdjęcia i nagrania: Jacek Kawałek

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.