Press "Enter" to skip to content

Dom Księży Emerytów…zdalnie sterowany

Jubileusz 25-lecia Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu trwa w najlepsze. W dzień św. Tomasza Apostoła Domownicy spotkali się z ks. kanonikiem Markiem Mackiwem (na zdj.) – proboszczem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. – Ks. Marek w latach 2011-2013 był dyrektorem naszego domu, a był to czas po decyzji o wygaszeniu kołobrzeskiego DKE. W 2011 r. do parafii w Białym Borze odszedł ks. dyrektor Jarosław Zieliński, który nasz kościół i wyremontowany budynek odwiedził 10 czerwca 2018 r., kiedy przewodniczył Eucharystii o godz. 12:00. Ks. Marek Mackiw w 2011 r. był dyrektorem administracyjnym (prokuratorem) Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Dodatkowo otrzymał misję kierowania kołobrzeskim DKE, natomiast rektorem kościoła DKE został ustanowiony ks. Jerzy Chęciński – proboszcz konkatedry. Mały kościół stale był częścią DKE, a z Parafią Mariacką związany został unią personalną – taki stan przetrwał do sierpnia 2015 r.– mówi ks. Piotr Zieliński, dyrektor DKE.

Podczas spotkania z obecnymi Mieszkańcami, Siostrami Felicjankami i Pracownikami DKE w kościele i refektarzu, ks. Marek wspominał ten czas, ciesząc się, że jednak DKE nie został wygaszony, ale z woli Biskupa Diecezjalnego gruntownie go wyremontowano i stale się rozwija. – Dawny Dyrektor z wdzięcznością wspominał posługującą w DKE s. Maristellę CSSF, która była pośród nas w latach 2010-2015. Ks. Kanonik ze względu na pełnione w Koszalinie funkcje nie mógł zbyt często przebywać w Kołobrzegu, dlatego to właśnie na s. Maristelli spoczywał ciężar kierowania DKE. Ks. prałat Józef Potyrała – w swoim niepowtarzalnym zabawnym stylu – wspomniał, że w okresie dyrektorowania ks. Marka, Księża Seniorzy mówili, że kołobrzeski DKE jest zdalnie sterowany z Koszalina. Księża bardzo dobrze wspominają ks. Marka jako dyrektora – przede wszystkim jego dobre i otwarte serce.

Ks. Mackiw również wspominał niezwykłą otwartość i gościnność ówczesnych Domowników – śp. ks. prałata Józefa Słomskiego, śp. ks. kanonika Jana Szałacha, ks. prałata Józefa Potyrały czy ks. Stanisława Stolza – opowiada ks. Piotr.

Dawnemu Dyrektorowi DKE towarzyszył przebywający w Ustce o. Krzysztof – klaretyn. Warto wspomnieć, że u ks. Marka jako diakon posługiwał pochodzący z Kołobrzegu ks. Jan Wojtczak, który niebawem rozpocznie w tej samej parafii pracę jako wikariusz.

Ks. Marek dziękował Bogu za krótki życiowy epizod jakim było kierowanie, choć z daleka, kołobrzeskim DKE i zaznaczył, że jeśli Bóg pozwoli, będzie chciał spędzić w tym miejscu swoją kapłańską emeryturę.

Na koniec warto przypomnieć, że centralne uroczystości 25-lecia DKE będą miały miejsce 11 października br.

Fot. Jerzy Błażyński i archiwum DKE

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.