Press "Enter" to skip to content

Fascynująca podróż w cerkiewny świat śpiewu i ducha

W czwartek, w Bazylice Mariackiej na inaugurację XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Katedrze, organizowanego przez Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta przy współpracy z parafią mariacką, licznie zgromadzona publiczność mogła wieczorem posłuchać koncertu w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego „PARTES”. Ci, którzy zdecydowali się przybyć do Bazyliki na ten koncert z całą pewnością nie żałowali swojej decyzji. Wokaliści „zabrali” bowiem słuchaczy w fascynującą podróż w czasy dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była matecznikiem wielu skarbów kultury muzycznej także w prawosławnym obszarze kulturowym.

Obok śpiewu , było także słowo. Pomiędzy nasycone modlitwą śpiewy można było usłyszeć opowieść o ich historii, znaczeniu i roli w cerkiewnych nabożeństwach.

Dodajmy na koniec, że pomysłodawcą i artystycznym szefem zespołu jest Michał Łaszewicz, pochodzący z Białegostoku chórmistrz i kompozytor, związany od przeszło dwóch dekad z poznańskim środowiskiem muzycznym.

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.