Press "Enter" to skip to content

Róbmy swoje i obserwujmy, co się dzieje

Spora część Polaków, nawykła do narzekania, wciąż narzeka. Bieda – mówi zacna gospodyni domowa – bieda. Mąż ma samochód, syn ma, a córka musi tłuc się do pracy autobusem. Czasem ją z łaski podwiozą. Oczywiście dla wielu samochód jest wciąż jeszcze dobrem nieosiągalnym.

Wielu z nich jednak nie narzeka, tylko dwoi się i troi, by wreszcie zapracować na auto, które powoli staje się przedmiotem codziennego użytku. Dobra zmiana im posłużyła. Już nie wegetują. Stać ich na jakąś rozrywkę kulturalną, na lepsze wakacje, choć może nie od razu na Bermudach.

Starsi jednak ostrzegają, że za Gierka też przez jakiś czas było lepiej, a potem i tak wszystko się zawaliło. I dzisiaj wystarczy znaczące przetasowanie na scenie międzynarodowej, albo jakieś nieprzewidywalne (oj, przewidywalne!) zawirowanie gospodarcze w kraju i kryzys gotowy.

Nie każdy musi się wprost zajmować polityką, ale nikomu nie może być obca troska o dobro obywateli. Dlatego obserwujmy, co się dzieje i przygotujmy się do świadomego udziału w wyborach. Nie pójście do wyborów może zaowocować tym, że znów nam wybiorą nie tych, których byśmy chcieli. Czasem decyduje parę głosów. Był nawet wypadek, że po skrupulatnym liczeniu jeden głos zadecydował o wygranej (i przegranej).

A poza tym – róbmy swoje. Nie ustawajmy zwłaszcza w trosce o dobrą atmosferę w rodzinie. Warto zrezygnować choć trochę z własnej suwerenności, by żyć w jedności, miłości i pokoju. Życzę Wszystkim dobrych, mądrych i radosnych wakacji!

o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.