Press "Enter" to skip to content

Wakacje

Polska zamienia się wielkie biuro podróży, gdzie kto może, organizuje wczasy, wycieczki, kolonie, obozy w kraju, a często zagranicą. Jadę i ja samochodem z takim przyjacielem od serca. Znamy się i rozumiemy bardzo dobrze, chociaż on jest ostrym krytykiem obecnego rządu. Owszem, co dobrego robią, to pochwalam, ale przecież ile niesprawiedliwości! Ja niesprawiedliwości absolutnie nie pochwalam, ale ogólnie jestem raczej za rządem. Pytam więc go, o jakie niesprawiedliwości mu chodzi. Daje mi za przykład niepełnosprawnych, którym coś tam dorzucono, ale zdecydowanie poniżej ich potrzeb i to jeszcze pod określonymi warunkami. A 500 dano wszystkim.

Mówi o swoim znajomym, który ma trzy samochody, jest bogaty, nie wie, co robić z pieniędzmi, a 500 bierze, „bo dają”. No i emocje mojego rozmówcy rosną, moje próby łagodzenia na nic się nie zdają i… właśnie kończy się nasza podróż.

Refleksje po tej rozmowie kieruję pod adresem nie tylko mojego przyjaciela, wielu ludzi myślących i reagujących podobnie. Co komu dają takie gadania, pełne irytacji? Rządzący nawet o tym nie wiedzą, bogacze szastają pieniędzmi, słuchający są zasmuceni, bo nie da się dyskutować, taki rozmówca traci nerwy. A najważniejszy w tej sprawie, to jest niepełnosprawny, nie zyskuje nic… Ot, co! A może by zebrać paru takich bogaczy, by się zgłosili do MOPSU, czy innego Caritasu i powiedzieli. Mamy miesięcznie parę tysięcy, z którymi nie wiemy co robić. Proszę je przeznaczyć na dopłaty, dla tych niepełnosprawnych w naszym regionie, którzy zostali najbardziej niesprawiedliwie potraktowani. Czy to nie byłoby bardziej sensowne niż jałowa irytacja?

o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.