Press "Enter" to skip to content

Kiedy Pan przemawia prosto, mnożymy przemądrzałe interpretacje…

On rzekł: «To i wy jeszcze niepojętni jesteście?» (Mt 15,16).

To „jeszcze” trudno udźwignąć. Jedno słówko, a pokazuje, jak inaczej wyglądamy w oczach Pana niż we własnych. Tyle lat służby i nadal nic nie rozumiemy?

Kiedy Pan przemawia prosto, mnożymy przemądrzałe interpretacje, kiedy używa przenośni, przypowieści, obrazu – żalimy się, że to nie dość konkretne, że abstrakcja, konstrukcja słowna.

Obecnie potrafimy nawet nadać tej swojej postawie uczoną nazwę: mechanizmy obronne. Niestety od nazwania nie znikają. Pół wieku służby, a potrafimy Ci przynieść tylko rosnące zrozumienie, że nigdy właściwie nie pragnęliśmy Ci służyć aż tak bardzo, jak nam się na początku wydawało.

Tragedią nie jest brak zasług; i tak Miłosierdzie nas zbawia, nie nasze zasługi. Tragedią jest to, że – jak płakał św. Franciszek – Miłość nie jest kochana.

s. Małgorzata Borkowska OSB

O autorce: Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wiekuCzarna owcaOślica Balaama, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

Fragment refleksji biblijnych Jednego potrzeba

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »