Press "Enter" to skip to content

Z miejskiego notatnika część 7: pani prezydent ładnie wygląda

Czego oczekują mieszkańcy Kołobrzegu od swojego prezydenta? Że będzie kompetentny, otwarty, empatyczny, że będzie w wielu sprawach bezkompromisowy i asertywny, szczególnie wtedy, gdy jego/jej zaplecze polityczne będzie wywierało presję na określone zachowanie. Że będzie dotrzymywał słowa, że w swoim postępowaniu będzie kierował się ugruntowanym systemem wartości. Że będzie dotrzymywał danego słowa, że będzie raczej konsyliacyjny, niż konfrontacyjny.

Kiedy zostanę prezydentem Kołobrzegu, to skoncentruję się na wyrównaniu szans wszystkich mieszkańców – zapowiedziała Anna Mieczkowska. Podparła to mocnym postanowieniem, podczas składania przysięgi prezydenckiej, w słowach „Tak mi dopomóż Bóg!”. Ile z tego hasła kołobrzeżanie mają dziś i jak wyglądają w praktyce oczekiwania wyborców?

Najczęściej prezydentkę, jak w niektórych środowiskach się mówi, możemy zobaczyć w mediach. Obsługuje ją sztab ludzi zatrudnionych w biurze propagandy, wróc!, w Biurze Prezydenta. Czego dowiadujemy się z tej aktywności? 150 raz słyszymy, że jest coś takiego jak Karta Mieszkańca i ile to już osób złożyło wniosek o jej wydanie. Jak zapytać na ulicy, to większość tak naprawdę nie wie, co ta karta mu może dać, aczkolwiek entuzjaści muzyki techno znaleźli już dla niej alternatywne przeznaczenie, w połączeniu ze zwiniętym banknotem. Że reaktywowany został budżet obywatelski i jak to pani prezydent z panią pełnomocnik się przy tym napracowały, chociaż pomysł był radnego PiS Piotra Rzepki i to ona najwięcej o tym gardłował na komisjach rady. Że podpisano protokół przekazania placu budowy na rozbiórkę wraku przedszkola przy Radomskiej, była tablica informacyjna dla głuchoniemych, zabrakło tylko kilofa. Że pani prezydent nie podoba się poziom dyskusji na sesjach rady miasta, chociaż to ona i jej przyboczna są tam zarzewiem większości przepychanek słownych. Że nie pozwoli zabudować strefy uzdrowiskowej, chociaż to ona do rady miasta kieruje kolejne kontrowersyjne uchwały. Że uruchomiła kolejne działania w obszarze zdrowia, chociaż to akurat radne Brączyk i Zielińska zadbały o zwiększenie środków w budżecie na te cele. Że podpisuje umowę z policją na zwiększenie liczby patroli policji ze służby przygotowawczej, chociaż to kluby PiS i Woźniaka podniosły wysokość środków na ten cel. Że przeznaczy dodatkowy, tylko tyci tyci jeden procent na dodatki motywacyjne dla nauczycieli chociaż, w przeliczeniu na złotówki to już ok. 500 tys. zł, a szeregowym nauczycielom bardziej zależało, żeby te dodatki były po prostu sprawiedliwie dzielone. Że uruchamia kolejne obszary działania dla seniorów, ale nie słyszy, że ludzie w tzw. wieku produkcyjnym też chcieliby, żeby pomyślała o nich. Że będzie rozwijała komunalne budownictwo mieszkaniowe, ale do dziś nie przekazała terenów pod nie spółce samorządowej. Że oferta kulturalno – rozrywkowa miasta, również ta skierowana do ludzi młodych będzie rozwijana, chociaż na ulicy, a szczególnie na schodach przed Bałtykiem słyszymy, że już dawno w Kołobrzegu nie wiało TAKĄ nudą. Że jest otwarta na problemy mieszkańców i zaprasza do siebie do gabinetu, chociaż ze świeczką szukać tego, który dostąpił zaszczytu wejścia do gabinetu. Można by tak jeszcze długo.

Ludzie na mieście coraz częściej mówią, że pani prezydent brakuje skromności i jest totalnym przeciwieństwem Janusza Gromka. Nie szczędzi publicznych pieniędzy, żeby ładnie wyglądać w telewizji, choćby zakupując do urzędu cały zestaw tzw. ścianek, na których tle pozuje na konferencjach prasowych. Jedną nawet postawiła za sobą na sesji rady miasta, przeganiając zza pleców publiczność, w tym zasłużonych dla miasta, ściskając ich pod oknem. Płatne materiały promocyjne bardziej promują panią prezydent, niż konkretne obszary działania miasta, co jest pewnego rodzaju novum.

I w tym medialnym szumie, snuje się jak mgła, dojrzewa szeptana w zaułkach opinia, że panią prezydent zarządzanie miastem po prostu przerasta.

Kronikarz Trąbka

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »