Press "Enter" to skip to content

Ks. Andrzej Pawłowski: Ona ciągle trwa, ciągle czeka w tym samym miejscu. I nawet wtedy, kiedy Jej twarz jest cięta mieczem czy profanowana kolorowymi farbami

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzimy również Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą w 1920 r. O godz. 10.00 odprawiona została w kołobrzeskiej bazylice uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy i ich rodzin, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Pawłowski . Udział wzięły w niej również władze miasta i samorządowcy.

W homilii jaką wygłosił ksiądz proboszcz przedstawił niewielkie fragmenty z długiej, ale wspólnej historii Polski i jej Królowej, Najświętszej Maryi Panny.

– W tym kraju i na tej ziemi, 15 sierpnia to nie tylko uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale to także pamięć o innym wydarzeniu z naszej historii, które miało miejsce w święto Wniebowzięcia. 15 sierpnia 1920 roku – Cud nad Wisłą, Bitwa Warszawska nazywana jedną z najbardziej przełomowych bitew nie tylko w historii Polski, ale w historii całego świata. Wielkie zwycięstwo Wojska Polskiego – mówił do wiernych zgromadzonych w bazylice ks. proboszcz.- Czasami słychać spory o to, czy był to tylko cud za przyczyną Matki Bożej, czy też wynik poświęcenia i geniuszu polskiego żołnierza. Jeden z francuskich generałów, który wtedy przebywał w Warszawie napisał takie słowa:” Cud nad Wisłą, powiedziano. Cud, czy to znaczy zdarzenie, którym objawiła się ręka opatrzności? Nie ja temu będę przeczył, bo podziwiałem w owym sierpniu 1920 roku z jaką żarliwością naród Polski padał na kolana w kościołach i szedł w procesjach po ulicach Warszawy.” Nawet nie wiemy, czy był człowiekiem wierzącym, ale bardzo trafnie odczytał wielkość tego wydarzenia. To był na pewno wielki Cud. Wielki cud zjednoczenia Polaków, synów i córek pod wodzą swojej Matki Maryi – mówił ks. Andrzej, przyznając, że Maryja bywa nazywa też czasami Hetmanką Polskiego Żołnierza i że nie przerwanie od wielu wieków, w wizerunku Czarnej Madonny otacza nasz naród swoją opieką z Jasnej Góry. – Ileż królów w tym czasie przeminęło, ile wojen wybuchło i się zakończyło. Ile ustrojów, partii politycznych powstawało i upadało – a Ona ciągle trwa, ciągle czeka w tym samym miejscu. I nawet wtedy kiedy Jej twarz jest cięta mieczem czy profanowana kolorowymi farbami – powiedział ks.proboszcz dodając na zakończenie swojego kazania:- Chrześcijanin to przede wszystkim człowiek dziękczynienia. Dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że dał nam swoją Matkę Maryję Wniebowziętą jako naszą pomoc i obronę. Dziękujemy dzisiaj wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za ich ofiarną służbę dla Ojczyzny w Polsce i poza jej granicami. Prośmy o potrzebne łaski dla nich i ich rodzin. Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, weź w opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej Ojczyzny. (jp)

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.