Press "Enter" to skip to content

„Dzwoneczki” w kościele św. Marcina

W poniedziałek, na Mszy św. wieczornej w kościele pw. św. Marcina przy ul. Portowej wierni mogli zobaczyć i usłyszeć zespół „Dzwoneczki” z Żytomierza na Ukrainie.

Żytomierz, jest jednym z nielicznych miast na Ukrainie, w którym mieszka tak wielu Polaków – liczy ok. 300 tys. mieszkańców, z czego ponad 80 tys. z nich deklaruje, że jest Polakami. Dzięki temu można w Żytomierzu kultywować polskie tradycje narodowe, świąteczne i religijne.

Zespół „Dzwoneczki” został założony w 1991 roku w Żytomierzu przez panią Jadwigę Poliszczuk (na zdj.). Kierownikami zespołu są: wspomniana już Jadwiga Poliszczuk, która została uchonorowana tytułem „Zasłużona dla Kultury Polskiej” i Bogdan Poliszczuk.

Zespół powstał przy poparciu Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy Centrum Twórczości Dzieci i młodzieży, zajęcia z dziećmi prowadzone są z kolei w sali przy katedralnym kościele pw. św. Zofii.

Dzieci i młodzież należące do chóru pochodzą z polskich rodzin lub rodzin ukraińskich, które mają polskie korzenie.

Obecnie zespół liczy 40 osób a do Polski przyjechało 25. Ich koncert w parafii św. Marcina był oklaskiwany na stojąco.(jp)

fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »