Press "Enter" to skip to content

Podaj rękę

Trudny mamy czas. Na świecie różne dramaty i klęski żywiołowe, a u nas upały i susza, ulewy, podtopienia, śmiercionośne burze, i choćby katastrofa ekologiczna Wisły (a to dopiero początek!).

Jak wielu ludzi potrzebuje pilnej pomocy. Oczywiście, czynniki państwowe i samorządowe robią, co mogą, ale Ich interwencje nie zawsze są wystarczające. Często potrzebna jest pomocna dłoń, wyciągnięta przez konkretnego człowieka – kogoś z rodziny, z sąsiedztwa, z pracy, a czasem wprost przygodnego przechodnia.

Mówi się wiele o egoizmie, o znieczulicy… Może by warto zrobić, choćby na prywatny użytek, przegląd zachowań. Których więcej? Pozytywnych, czy negatywnych?

Oczywiście, w trudniejszych wypadkach oczekujemy pomocy urzędowej. Jeśli nie zawsze, jak uczy doświadczenie, jest ona wystarczająca i kompetentna, to wtedy właśnie otwiera się pole do działania dla przeciętnego obywatela. Konkretnie dla każdego z nas, jak czytających, tak i dla piszącego ten tekst. Dzisiaj może nie jesteśmy potrzebującymi, ale nie wiadomo, co będzie jutro. Rozejrzyjmy się wokoło i zauważmy tych, którzy oczekują pomocy – może na próżno. Wielu jest samotnych, a nawet osamotnionych w swoich potrzebach…

A dzisiaj trudno jest nie odnieść się do losów Polski, która w II Wojnie była osamotniona i opuszczona przez tych, którzy wydawali się być sprzymierzeńcami. Nie było, kto by nam podał pomocną dłoń. Dlatego dzisiaj, choć wyciągamy rękę do każdego, nie jesteśmy naiwni. Bo w razie potrzeby dziejowej znów możemy zostać osamotnieni. I… przetrwamy.

o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.