Press "Enter" to skip to content

Odpust u franciszkanów

W sobotę, 14 września 2019 r. w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża przy ul. Jedności Narodowej, odbyła się parafialna uroczystość odpustowa. Uroczysta Suma odpustowa miała miejsce o godz. 18.00. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił misjonarz z Ekwadoru – o. Michał Sabatowski. Byli na niej obecni księża z Dekanatu Kołobrzeskiego, w tym proboszczowie: ks. Andrzej Pawłowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i ks. Marian Subocz z parafii św. Marcina. Uroczystość uświetnił chór parafialny.

Ojciec Michał w kazaniu podkreślił rolę i znaczenie krzyża. Odwołał się do czasów rzymskich, kiedy krzyż był znakiem hańby i zgorszenia. Ukrzyżowaniem byli karani najwięksi złoczyńcy, zbrodniarze i niewolnicy. Poprzez mękę i skazanie na śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa znak ten stał się symbolem zbawienia, odkupienia i wyzwolenia. Jak mówił o. Michał,my również mamy swoje krzyże w postaci cierpienia, choroby, bólu, czy zadawania krzywd ze strony bliźnich. Jeśli zwiążemy to z krzyżem Jezusa, to wówczas doświadczymy łaski.

Misjonarz podał przykład ks. Dolindo Ruotolo, którego ojciec nadużywał alkoholu, znęcał się nad rodziną, a mały Dolindo zamiast się złościć i załamywać, codziennie modlił się za swojego ojca. Gdy trafił do seminarium, a potem został księdzem, to też miał problemy. Oskarżano go o głoszenie herezji. Stanął nawet przed Świętym Oficjum. Jednak nie poddawał się i wszelkie niepowodzenia zawierzał Bogu. O. Michał również jego cierpienia przedstawił jako niesienie krzyża przez tego kapłana. W kazaniu mówił również, że w obecnych czasach wracamy do czasów rzymskich, gdy krzyż staje się znakiem hańby. Jako przykłady wymienił ataki na Kościół, brak zgody na powieszenie krzyża w szkołach, czy innych miejscach publicznych i zrywanie więzi z Kościołem katolickim.

W darach wierni przynieśli krzyż, młotek i gwoździe, miniaturkę drabiny, jako symbole męki i śmierci na drzewie krzyża Jezusa Chrystusa, który jest naszym Zbawicielem. Uroczystość zakończyła się ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego.

Daniel Grajczak
Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »