Press "Enter" to skip to content

Piękne Misterium o św. Maksymilianie

W niedzielę 22 września 2019 r. o godzinie 19.00 w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Kołobrzegu odbyło się misterium o męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Reżyserem przedstawienia opartego na podstawie dokumentów, zeznań i świadectw świadków jest Anna Osławska, a autorem tekstu Kazimierz Braun. Misterium przygotowali zakonnicy franciszkańscy z klasztoru w Niepokalanowie.

Sztuka, którą mogli zobaczyć licznie przybyli do kościoła kołobrzeżanie, ukazuje końcowy etap życia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Został aresztowany w Niepokalanowie 17 lutego 1941, następnie przesłuchiwany i więziony na Pawiaku, a 28 maja 1941 roku przewieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam otrzymał numer obozowy 16670. Pomimo udręki w obozie i znęcania się nad więźniami przez kapo, którzy byli przywiezieni z Niemiec, a składali się z marginesu społecznego, o. Maksymilian pomagał swoim współwięźniom, wspierał ich poprzez modlitwę, odprawiał msze, spowiadał ich i otaczał opieką.

Gdy 29 lipca 1941 roku jeden z więźniów uciekł z obozu i dowódca obozu koncentracyjnego zarządził, że 10 więźniów zostanie z tego powodu skazanych na śmierć głodową, padło m. in na Franciszka Gajowniczka. Jednak miał on żonę i dzieci. Wówczas Maksymilian Maria Kolbe wystąpił z szeregu i zaofiarował się, że pójdzie na śmierć głodową za tego więźnia. Maksymilian tłumaczył, że sam jest stary, schorowany i życie tego młodego człowieka jest więcej warte. Po apelu 10 więźniów, w tym ojca Maksymiliana zaprowadzono do celi śmierci. Kazano im rozebrać się do naga, a następnie zostali zamknięci w piwnicy. Funkcjonariusz obozowy zabił ojca Kolbego zastrzykiem z trucizny 14 sierpnia 1941.

Po przedstawieniu nastąpiło ucałowanie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz można było zaopatrzyć się w książki o tym świętym i wpisać się do księgi pamiątkowej. Zakonnicy zbierali dobrowolne ofiary na cele klasztoru Franciszkanów z Niepokalanowie.

Daniel Grajczak
Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »