Press "Enter" to skip to content

Relikwie bł. Marty w kołobrzeskich parafiach

Najpierw w sobotę relikwie bł. Marty Wieckiej, Siostry Miłosierdzia obecne były w kościele pw. św. Marcina przy ul. Portowej, a dzień później w parafii pw. św. Wojciecha. Błogosławiona Marty Wiecka była całkowicie oddana Bogu , służyła ludziom chorym i cierpiącym w wincentyńskim duchu pokory , prostoty i miłości. 

Urodziła się 12.01.1874 roku w Nowym Wiecu na Pomorzu. W wieku dwóch lat Marta ciężko zachorowała. Oddana całkowicie Matce Bożej z Piaseczna nastąpiła poprawa zdrowia. Mając 16 lat podjęła decyzję o wstąpieniu do Zgromadzenia , pojechała więc do Sióstr Miłosierdzia ( Szarytek) do Chełmna prosząc o przyjęcie do Zgromadzenia. Niestety była za młoda, aby wstąpić do klasztoru , siostry jej powiedziały, aby przyszła za dwa lata, że będą trzymać dla niej miejsce. Gdy skończyła 18lat pożegnała rodzinny dom. Udała się do Krakowa, by tam rozpocząć służbę Chrystusowi jako szarytka. Wybrała Kraków gdyż wraz z koleżanką Moniką Gdaniec chciała iść do Zgromadzenia, niestety siostry w Chełmnie nie miały miejsca dla Moniki ze względu na ograniczenia narzucone im przez zaborców. 

Śmierć s.Marty podobnie jak jej życie również była nacechowana poświeceniem dla drugiego człowieka. W szpitalu w którym Marta pracowała jako pielęgniarka panował tyfus . Jedną z sal po tej chorobie miał posprzątać młody ojciec. Marta sama postanowiła wykonać tą czynność. Zmarła w wieku 30lat w Śniatyniu. Dzisiaj przez wstawiennictwo bł. Marty można uprosić wiele łask. (mag)

fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.