Press "Enter" to skip to content

Kołobrzeg czeka na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Do tej pory udokumentowano wizytę trzech osób wyniesionych na ołtarze, które odwiedziły nasze miasto. Zimą 1125 r. w Starym Kołobrzegu z misją ewangelizacyjną przebywał św. Otton z Bambergu, 8 sierpnia 1960 r. Mszę Świętą w małym kościele odprawił bł. ks. Michał Sopoćkoa 17 sierpnia 1975 r. przy ołtarzu polowym przy ścianie powstającej z gruzów konkatedry Eucharystii przewodniczył św. Karol Wojtyła – późniejszy Jan Paweł II. W czwartek 3 października br. otrzymaliśmy radosną nowinę: Ojciec Święty Franciszek w ostatnią środę upoważnił Kongregację ds. Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefan Wyszyńskiego. Kolejny komunikat ze Stolicy Apostolskiej będzie dotyczył ogłoszenia daty i miejsca beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Jest to ważna informacja dla naszego miasta – będzie to czwarta osoba wyniesiona na ołtarze, która zaszczyciła Kołobrzeg swoją obecnością. Kard. Stefan Wyszyński był w mieście nad Parsętą m.in. 2 lipca 1967 r. podczas lokalnych obchodów 1000-lecia Chrztu Polski oraz 17 sierpnia 1975 r. podczas świętowania 975-lecia utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu.

Bogu niech będą dzięki!

Na zdjęciu (z archiwum DKE): Czcigodny Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński wygłasza homilię na ołtarzu polowym w miejscu dzisiejszej zakrystii małego kościoła w lipcu 1967 r. Spoglądając w stronę dzisiejszej bazyliki powiedział wówczas m.in.: „Gdy patrzę na stojącą kolegiatę widzę dużą wyrwę pomiędzy prezbiterium a wieżą, podobną do wyrwy, jaką spowodował protestantyzm na tych ziemiach. Ale jak tamta wyrwa spowodowana przez protestantyzm zniknęła, tak należy żywić nadzieję, że wyrwa w kolegiacie kołobrzeskiej również zniknie, kolegiata doczeka się swojej odbudowy i rehabilitacji i służyć będzie swemu przeznaczeniu – chwale Bożej”.

/Drugie zdjęcie: źródło miastokolobrzeg.pl/

 

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »