Press "Enter" to skip to content

Jak władze miasta wstydzą się symbolu krzyża

Niedawno na bocznej ścianie Urzędu Miasta w Kołobrzegu zawieszony został potężny baner reklamujący Kołobrzeską Kartę Mieszkańca, z podpisem pani prezydent Anny Mieczkowskiej, który prezentujemy na zdjęciu.

I co na nim widzimy?  Po lewej stronie – latarnia morska, a po prawej – potężny wieżowiec z trzema konstrukcjami na dachu. Cóż to jest za gmach? Ten ogromny budynek do złudzenia przypomina kołobrzeską bazylikę, ale nią nie jest! Dlaczego? Bo każda świątynia wyróżnia się znakiem szczególnym, który góruje nad miastem – KRZYŻEM na wieży! 

Krzyż jest świętością i godłem dla chrześcijan, drogowskazem wskazującym drogę do nieba. Na wieży świątyń jest znakiem zapraszającym do modlitwy, łącznikiem tego co ziemskie, z tym co niebieskie. 

Oczywiście nasuwa się od razu podstawowe pytanie: czy Pani Prezydent Kołobrzegu, która wielokrotnie zapewniała nas, że jest katoliczką – wstydzi się symbolu chrześcijaństwa? Czyżby obecność krzyża władzom miasta przeszkadzała? Czy Kołobrzeg jest miastem bez Boga? Czy to kpiny z naszych wartości? 

I proszę nie tłumaczyć się tym, że jest to tylko symboliczny zarys bazyliki. Bo skoro na bryle tego budynku zostały mocno podkreślone okna (w sumie jest ich aż 19), to już na krzyż nie było miejsca? Co jest ważniejsze: okna, czy krzyż?

Kołobrzeg jest miastem z chrześcijańskimi tradycjami, to tu w 1000 r. powstało biskupstwo obok Gniezna, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Często chlubimy się tym faktem. Jeżeli np. w logo Gniezna może być zarys świątyni z dwoma wieżami, które wieńczą krzyże – to tłumaczenie, że krzyż się nie zmieścił w projekcie Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca jest nie tyle śmieszne co smutne i jest absurdem! Przykład Gniezna mówi nam, że można być wiernym najważniejszym wartościom i symbolom.

Jako katolickie środowisko mamy prawo zaprotestować i upomnieć się o krzyż w przestrzeni publicznej! Także o ten krzyż, który powinien być umieszczany na naszej bazylice w różnego rodzaju logach i innych znakach promujących nasze miasto. Nie zgadzamy się, by wizerunek kołobrzeskiej świątyni – dumy naszego miasta był wykorzystywany bez godła chrześcijaństwa – czyli KRZYŻA! Krzyż jest “znakiem, któremu sprzeciwiać się będą” (Łk 2,34).

Piotr Kanicki

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »