Press "Enter" to skip to content

Seniorzy z Dzielnicy Zachodniej na „swojej” Mszy św. i spotkaniu

W piątek, 11 października 2019 roku o g. 18.00 w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego miała miejsce Msza św. w intencji seniorów z Dzielnicy Zachodniej w Kołobrzegu. Eucharystię odprawiał o. Krzysztof Bartczak. W kazaniu nawiązał do czytania z księgi Joela, gdzie jest wezwanie do płaczu, lamentu i postu. O. Krzysztof wyjaśnił, dlaczego w okresie zwykłym mówi się o poście. Dlatego, że każdy piątek dla tygodnia jest tym czym Wielki Piątek dla całego roku. Jedno z przykazań mówi, żeby w czasie zakazanym zabaw hucznych nie urządzać. Post ścisły należy zachowywać w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, a w każdy piątek zachowywać post zwykły.

Podkreślił wartość ludzi starszych, że dzielą się oni z młodszymi pokoleniami doświadczeniem i przekazują im wiedzę. Zachęcał seniorów do modlitwy, postu i aktywności. Wskazał na taki problem, że często młodzi wyjeżdżają, inni członkowie rodziny umierają, a ludzie w podeszłym wieku zostają sami. Doskwiera im samotność i smutek. Zaapelował, aby otoczyć seniorów modlitwą i opieką.

Po Mszy, seniorzy z Dzielnicy Zachodniej spotkali się w salce parafialnej. W tej dzielnicy pragną otworzyć Klub Seniora, lub świetlicę, jednak Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Rada Osiedla nie chcą im udostępnić lokalu, ani dofinansować tego projektu. Pani Julia Piotrowska, która jest inicjatorką przedsięwzięcia i przewodniczącą Stowarzyszenia „S-J” Senior-Junior apelowała o zakładanie Kołobrzeskiej Karty Miejskiej. Do celów Stowarzyszenia należą: integracja mieszkańców w pobliżu miejsca zamieszkania; rozwój fizyczny i intelektualny seniorów; organizacja spotkań z Policją, dietetykiem; projekty aktywizujące seniorów; współpracowanie z hotelami takimi jak Baltic Plaza, Magnolia, które znajdują się na terenie Dzielnicy Zachodniej; organizowanie festynów sportowo-rekreacyjnych dla osób dorosłych, w tym seniorów, dzieci i młodzieży w celu integracji wszystkich grup wiekowych, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych; branie udziału w Radzie Seniorów przy Urzędzie Miasta oraz w programie ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych).

Daniel Grajczak
fot. Jerzy Błażyński i autor

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.