Press "Enter" to skip to content

Księża seniorzy, w tym z Kołobrzegu, mieli swój Dzień Skupienia

Na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mamy jeden Dom Księży Emerytów – właśnie świętujący jubileusz 25-lecia – w naszym mieście. Jednak między Bałtykiem a Notecią, pomiędzy Parsętą i Słupią mieszka wielu kapłanów, którzy przebywają w stanie spoczynku na tzw. kapłańskiej emeryturze. Księża seniorzy stale uczestniczą w życiu diecezji i parafii, w których mieszkają – często na plebaniach.

W 2015 r. w obecności bpa Pawła Cieślika ks. prałat Józef Słomski wniósł do kościoła emeryckiego relikwie św. Jana Pawła II – jako świadek jego wizyty w tym miejscu w 1975 r. Był to pierwszy diecezjalny dzień skupienia dla księży seniorów. Tutaj więcej: https://koszalin.gosc.pl/gal/spis/2772138.Ksieza-emeryci-w-Kolobrzegu

Od tego czasu we wspomnienie św. Jana Pawła II księża emeryci spotykają się na swoim dniu skupienia w kolejnych miejscach diecezji: DKE Kołobrzeg, Sanktuarium w Skrzatuszu i Sanktuarium w Słupsku.

– Kiedy będzie gotowe zaplecze koszalińskiego Sanktuarium na Górze Chełmskiej, również tam będzie cel kapłańskiego pielgrzymowania – zauważa ks. Piotr Zieliński, dyrektor DKE w Kołobrzegu. W tym roku dzień skupienia połączony był ze świętowaniem 45-lecia sakry biskupiej Biskupa Seniora Tadeusza Werny, który przewodniczył modlitwie. Obecny był także Biskup Senior Paweł CIeślik oraz kilkudziesięciu kapłanów emerytów z całej diecezji – oczywiście z liczną reprezentacją kołobrzeskiego DKE. Konferencję dla seniorów wygłosił ks. Grzegorz Szewczak – referent Wydziału Ekonomicznego Kurii Biskupiej i administrator WPK – instytucji, która opiekuje się starszymi i schorowanymi kapłanami. Jak się dowiedzieliśmy, kolejne spotkanie za rok – 22 października w słupskim sanktuarium św. Józefa.

/Fot. z archiwum DKE/

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.